Bilgi Bankası SSS

Yönetici Kullanıcımı Sildim. Ne Yapabilirim

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Merhaba,

Bu makalemizde üzüntülerinizi gidermeyi, az da olsa sorgu kodlarıyla uğraşmanızı, gizli dünyaların kapılarını aralamanızı hedefliyoruz. Keyifli bir yolculuk için lütfen sadece okuyunuz ve uygulayınız.

Hata Tespiti. Kendimize Bakalım.

Hepimiz insanız. Mutlaka bir gün hata yapacağız, yaptık ya da şuanda da yapıyoruz. Bu hatalar ister gerçek hayatta isterse de sanal hayatınızda olsun mutlaktır ve vazgeçilmezdir. Bunlardan en bariz olanları ise e-posta şifrenizi unutmak, facebook şifrenizi unutmak, şifre sıfırlamak için gerekli gizli sorunun cevabını unutmak vb. şeklinde sıralanabilir.

Bir gün Türkiye’nin lider ve ücretsiz profesyonel e-ticaret yazılımını kurmaya, en azından test etmeye karar verdiniz. Kurulum sorunsuz, yönetim paneli şahane, test ürünlerinizi girdiniz, exceldeki ürünlerinizi aktardınız… Ve bir an geldi o butona bastınız! Kullanıcı yönetimi ekranında iken tek tek oluşturduğunuz tüm kullanıcıları sildiniz, ekran tertemiz… Sistem sizi önbellekte ve cookie (çerez tarayıcı belgeleri) ile halen bir problem olmadığı yönünde aldatıyor. Ve işte o an: “Çıkış Yap”. Bir şekilde tekrar giriş ekranına geldiniz. Daha önceki kullanıcı bilgileriniz ile (admin) giriş yapmaya çalışıyorsunuz ama sistem size sürekli kırmızı çerçeveli ve renkli hata mesajı döndürüyor. Artık o soruyu sormanın vakti geldi. Ne yapacağım? Buyrun bu sorunun cevabını birlikte bulalım.

“Ben nerede yanlış yaptım?”

Hatırlarsanız sorumuz böyle değildi, sadece hataların sonucunda “Ne yapacağım?“‘ın cevabını arayacaktık. Halbuki sonuç ya da bir çözüm için önce en başa dönmemiz gerekir. Bir psikoloğun seanslarında dediği gibi; “çocukluğunuza iniyoruz”…

Cevap veriyoruz: Hatayı burada yaptınız.

Herşey iyi giderken E-Ticaret Ayarları > Kullanıcı Yönetimi > Kullanıcı Listesi ekranından tüm kullanıcıları silmiştiniz ve sistemde halen çevrimiçi olarak duruyordunuz. Daha sonra çıkış yaptınız ve bir zaman tekrar girmeye çalıştınız, hatalar aldınız. Geçelim çözüme.

Çözüm üretiyoruz: “Hatasız kul olmaz

Adım adım sonuca gidiyoruz. Adımları dikkatli ve sessizce takip edin.

1. Adım – Kendinize yeni bir kullanıcı oluşturun.

Sitenizde sağ üst tarafta “Üye Ol” isimli bir bağlantı göreceksiniz. Buraya tıklayın ve gerekli tüm alanları doldurun. Ya da   [alanadı]/register.aspx  adresine girin.

2. Adım – Birazcık Kod Yazın.

Kodlarla aranız iyi olabilir ya da kötü olabilir hiç farketmiyor. Sadece temeli öğrendikten sonra buradaki kodları ilgili yerlere kopyalayıp, çalıştırırsanız problem çıkmayacaktır. Peki temelde ne var? Şöyle ki bilgisayar sistemlerinde (şuan kullandığınız işletim sisteminde de mevcut) kullanıcılar gruplara üye yapılır ve bu gruplara bilgisayar üzerinde işlem yetkilendirilmesi yapılır. Proticaret E-Ticaret Yazılımında da bu sistem işlemektedir. Her yeni üye normal kullanıcı grubunda kaydolur. Eğer dilerseniz kullanıcıyı yönetici gruplarına da atayabilirsiniz. Proticaret üzerinde varsayılan olarak; Yöneticiler, Eticaret Yöneticileri, Kategori Yöneticileri, Ürün Yöneticileri, Sipariş Yöneticileri, Satış Ortakları kullanıcı grupları tanımlıdır. Dilerseniz kendinizde ekleyebilirsiniz. Bizim şu anki senaryomuzda bir “admin” kullanıcısı tanımlayacağımız için kullanıcı grubı olarak Yöneticiler grubuna bu kullanıcıyı üye yapmamız gerekecektir. Peki ama nasıl?

Proticaret Microsoft SQL Server veritabanı sistemi üzerinde çalışır. Bu yüzden elinizin altında veritabanı bağlantı adresi / IP adresi, veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı,        veritabanı kullanıcı şifresi, Microsoft SQL Management Studio olmalıdır. Bunları temin etmeden yapmanız neredeyse imkansızdır.

Herşeyin hazır olduğunu varsayalım ve veritabanına bağlantımızı gerçekleştirelim.

Daha sonra açılan ekranda New Query – Yeni Sorgu butonuna tıklayın.

Bu ekrandan sonra işler sadece kod yazmaya kaldı. Kodlar içerisinde açıklamalar bulunacaktır. Burada da yapmanız gerekenler sırayla;

1- Hangi kullanıcıyı yönetici yapacaksanız o kullanıcının “ID” numarasını bulmalısınız. (ID numarası benzersizdir.) Bunun için öncelikle aşağıdaki kodu çalıştırın.

SELECT * FROM dbo.Users

Hemen bir alt kısımda yeni bir sekme açılacak ve size tüm kullanıcıları listeyecektir. Buradan yeni oluşturmuş olduğunuz kullanıcının ID numarasını not ediniz.

2- Bu kısımda da sistemde hangi kullanıcı grupları mevcut bakmanız gerekecek. Ve bu gruplardan “Yönetici” olanların “ID” numarasını almanız gerekecektir. Aşağıdaki kodu çalıştırın.

SELECT * FROM dbo.Roles

Hemen bir alt kısımda yeni bir sekme açılacak ve size tüm kullanıcı gruplarını listeleyecektir. Buradan “Yöneticiler” isimli alanın “ID” numarasını not edin.

3- En can alıcı adıma geldik. İlk iki adımda hangi kullanıcıyı istiyorsak o kullanıcının ID numarası ile bu kullanıcıyı hangi grupa üye yapacaksak o grubun ID numarasını aldık. Sırada bu numaraları kullanmak var…

Kullanıcılar ve Kullanıcı Grupları ilişkileri Proticaret veritabanı üzerinde UserRoles tablosu içinde tutulur. Biz de bu tabloya ilgili kullanıcımızın ve kullanıcı grubumuzun ID numaralarını ekleyeceğiz.

Aşağıdaki kodu çalıştırın.

INSERT INTO UserRoles(UserId, RoleId) VALUES(KullaniciId, KullaniciGrubuId)

Not: KullaniciId ve KullaniciGrubuId yerine 1. ve 2.adımlarda elde ettiğiniz ID numaralarını yazmanız gerekmektedir. Örnek aşağıdaki gibi olmalıdır;

INSERT INTO UserRoles(UserId, RoleId) VALUES(1, 101)

Bu kodu çalıştırdıktan sonra, herşey yolunda gittiyse;

(1 row(s) affected) – sorgunun başarılı olduğunu ve sonucunda kaç adet satırın etkilendiğini bildiren mesaj – bu şeklinde mesaj alırsınız ve artık yönetici haklarına sahip bir kullanıcınız olmuş olur. Böylece sisteme tekrar giriş yapabilir ve Proticaret E-Ticaret Portalınızı yönetebilirsiniz.

Bir başka makalede görüşmek üzere,

Hoşça kalın.

Yazar hakkında

Proticaret

12 Yorumlar

 • Son yapılan insert ınto ile veri yazdırma işleminde sorgu eksik

  INSERT INTO UserRoles (UserId, RoleId) VALUES(109,1)

  böyle olması lazım.Tablo adını yazmayı unutmuşsunuz.

 • Arkadaşlar proticaret sistemi kurulu sitemde üyeler gereksiz olan üyeleri silerken yanlışlıkla admin hesabını sildim Microsoft SQL Management Studio 2008 2005 bilgisayarıma ne yüklediysem çalıştıramadım hata veriyor tak çalışan 2005 oldu oda bağlanma hatası veriyor bana acil yardım ederseniz sevinirim
  saygılar…

  • merhabalar bağlantıda hata yaşıyorsanız hosting firmanız sql server a uzaktan erişime kapadi ise bağlantı sağlayamamazsınız. Öncelikle hosting firmanız ile görüşüp daha sonrasında konudaki adimları uygulayınız.

   İyi Bloglamalar Dilerim.

   • Bilgisayarım dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum
    Sizin tarafınızdan yapılmasını sağlamak için Proticaret sayfasından teknik destek talebinde bulundum yardımlarınızı bekliyorum

 • Merhaba, SELECT * FROM dbo.Users kodunu yazıp debug’a bastıktan sonra ssms.exe hatası veriyor ne yapmam gerekiyor?

 • Merhaba,

  Tüm bilgilerim doğru olmasına rağmen sisteme giriş yapamıyorum bu neden kaynaklanabilir. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

  (Not: SQL Management Studio üzerinden bilgiler kontrol edildi. Hepsi doğru.)

Yorum Yap