Bilgi Bankası

Yeni e-ticaret sitelerinde dönüşüm oranı optimizasyonu

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Yeni e-ticaret sitelerinde dönüşüm oranı optimizasyonu

Yeni bir e-ticaret sitesi kurduysanız ilk aşamada hedef kitlenizin internet sitenizi ziyaret edebilmesi için çalışmalar yapmanız ve bu çalışmalar doğrultusunda gelen ziyaretçileri satın almaya teşvik etmeniz gerekiyor. Ziyaretçilerinizi üyelik kayıtları, form doldurup gönderme işlemleri ve satın alma gibi hedeflemiş olduğunuz davranışları, ziyaretçi sayınıza göre dönüşüm oranını doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu şekilde yapacağınız analiz ve sonuçlara göre hedefleri gerçekleştirebilir ve daha doğru adımlar atabilirsiniz. Dönüşüm oranı optimizasyonu kısaca, siteniz üzerinden elde ettiğiniz verilere göre satışları doğru yönde etkileyecek önemler aldığınız süreçtir. Bu süreç içerisinde neler yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim diyorsanız işte size önerilerimiz.

  • Elinizden geldiğince fazla veri toplayın.

Elinizde ne kadar çok veri olursa dönüşüm oranı optimizasyonu sürecinde o kadar başarılı olursunuz. Bu yüzden dönüşüm oranını test etmeden önce yapılabilecek ve dönüşümleri arttırma konusunda işinize yarayacak tüm verileri mutlaka toplayın. Eğer ki elinizde yeterince veri yoksa bu optimizasyon sürecinde tahmin yürütmeniz gerekebilir. Tahmin yapacağınız bu süreç sizin bütçenizi ve zamanınızın verimli kullanmamanıza sebep olabilir.

  • Müşterilerinizin yorum ve görüşlerini önemseyin.

E-ticaret siteniz üzerinden alışveriş yapan müşterilerinize anketler düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde düzenleyeceğiniz anketlerle müşterilerinizin olumlu veya olumsuz düşüncelerine ulaşabilir ve bu optimizasyon sürecinde en önemli verilere ulaşmış olursunuz. Sadece siteniz üzerinden değil aynı zamanda sosyal medya üzerinden de bu verilere ulaşabilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz bu veriler optimizasyon sürecinde en önemli faktördür.

  • Google Analytics kurulumu ve kullanımı doğru olmalı.

E-ticaret sitenize gelen ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, hangi platformlardan ne kadar ziyaretçi aldığınızı öğrenmenin en kolay ve doğru yolu Google Analyticstir. Alacağınız bu verileri de dönüşüm oranı optimizasyon sürecinde kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz verilerin doğru sonuçlar olduğundan mutlaka emin olun.

E-ticarete yeni başlayanlar için dönüşüm oranı optimizasyon işlemleri sürekli ve etkili bir şekilde yapılması gerekiyor. Elde edilen veriler ile doğru şekilde analiz edilirse siteye gelen ziyaretçi sayınız ve ürün satışlarınız olumlu mutlaka yükselecektir. Bu deneyimi yaşamak adına Proticaret üzerinden ücretsiz e-ticarete sahip olabilir ve bu süreçlerde sizlere yardımcı olabiliriz.

 

 

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap