Bilgi Bankası

Ülkemizde Mobil Alışverişin Durumu

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş uygulamasına yer veren e-ticaret sitelerinin sayısı gittikçe artarken; tüketiciler akıllı telefonları ve tabletleri aracılığıyla beğendikleri ürünü hızlı ve pratik bir şekilde mobil cihazları üzerinden satın alıyor.

Mobil alışverişin rağbet görmesinin en önemli nedeni ise satın alma işlemlerinin hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleşmesi olarak ifade ediliyor.

En Çok Giyim, Seyahat, Elektronik ve Konaklama Sektörü İlgi Görüyor

 

Ülkemizde mobil alışveriş ile ilgili yapılan son araştırmalara göre tüketiciler daha çok giyim, seyahat ve konaklama sektörlerinde ürün ya da hizmet temin ediyor. İnternet kullanıcılarının her dördünden biri online alışverişe yönelirken, online alışveriş yöntemini seçen her üç kişiden biri de mobil alışverişe başvuruyor.

Mobil alışveriş yapan tüketicilerin kafasını karıştıran en önemli soru ise e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığı! E-ticaret uzmanlarına göre gelecekte mobil alışverişte barkod taramasına yer verilmesinin, müşterilerinin güvenlik endişesine oldukça etkili bir çözüm getireceğine inanılıyor.

Mobil alışverişin müşterilere cazip gelmesinin altında yatan diğer nedenler ise fiyatların uygun olması, müşterilere kampanya ve indirim kodu fırsatlarının sunulması olarak karşımıza çıkıyor.  Ürün fiyatlarını karşılaştırabilen müşteriler; ürünlere dair müşteri yorumlarını da okuduktan sonra ürünü satın alıp almamaya karar veriyor.

Mobil alışverişte en çok kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yöntemleri tercih ediliyor. Her 3 kişiden 1’i ise ödeme esnasında nakit para kullanmayı seçiyor. Alternatif ödeme yöntemlerinin kullanımının yaygınlaşması ile mobil ticaretin gelecekte daha da gelişeceğine inanılıyor.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

2 Yorumlar

  • Ülkemizde aktif olarak 48 milyon mobil cihaz kullanıcısı var. Bu da yadsınamayacak kadar büyük bir kitle demek. Güzel bir blog yazısı olmuş, teşekkür ederiz.

Yorum Yap