Teknoloji Haberleri

Türkiye’de Web Yöneticileri & E-Ticaret!

dijitolog.com blogunda yayınladığı Türkiye’de Web Yöneticileri ve E-Ticaret başlıklı araştırma yazısı bi hayli ilginç ve güzel. Ayrıca infografiği de mevcut.

Türk web yöneticileri ile yapılan araştırmanın sonuçları, bir kez fazladan düşünmenize sebep olacak!

Türk web yöneticilerinin genel profil özelliklerini incelemek gerekli öncesinde. Araştırma çok net şekilde “erkek egemen sektör” olduğunu gözler önüne seriyor. Kıyıda köşede kendini gizleyen kadın web yöneticilerin varlığını biliyor olsam da %4′lük dilimhayal kırıklığı.

Ülkemizde internetin gelişim sürecini düşündüğümüz zaman, %45′lik dilimin on seneden fazla süredir sektörün içinde yer alıyor olması oldukça sevindirici bir durum. Sadece 1-3 senedir sektörde boy gösterenlerin neredeyse %1.5′luk bir dilim içerisinde yer alması ise tecrübeli web yöneticilerinin sayısını göstermek için yeterli bir oran.

Bir topluluk düşünün, %45 gibi büyük pay on seneden fazla süredir sektörün içerisinde olsun; yaşları nedir sizce?  %37′lik dilimde 19-22 yaş arası, üniversite çağındaki insanlardan oluşuyor. %32′lik dilim ise 23-28 yaş aralığından. Bu büyük oranlara karşılık 40+ yaş sadece ve sadece %2′lik dilime sahip. Bu oranlar arasında kaybolmaması gereken bir diğer oran %16 ile 17-18 yaş. Tecrübeli genç neslimize ne kadar sahip çıkıyoruz?

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap