Bilgi Bankası

Siteniz için anahtar kelime nasıl belirlenir?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Siteniz için anahtar kelime nasıl belirlenir?

Anahtar kelime belirleme işlemi internet sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda bulunması için yapacağınız çalışmalarınızın en önemli adımıdır. Bu yüzden yapacağınız anahtar kelime analizi profesyonel anlamda uğraş ve çaba gerektirecektir. Birçok internet sitesi sahibi doğru anahtar kelimeler seçmeyerek yaptığı çalışmalardan sağlıklı sonuçlar alamamaktadır. Sektörünüz ve internet siteniz için her işte olduğu gibi anahtar kelime konusunda da kendinize üreteceğiniz stratejiler ile analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anahtar kelimeler belirlenirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler aylık ortalama aranma hacmi, rekabet gücünün düşük olması ve hedef kitlenizi ilgilendiriyor olması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse, araba lastiği satan bir firmanın “araba, araba markaları” gibi anahtar kelimelerde çıkması hem zor hem de direk hedef kitleye hitap eden kelimeler olmayacaktır. Bu yüzden sektörünüzü doğru bir şekilde analiz ederek kitleniz aramalar da ne tür kelimeler ile arama yaptıklarını bir kullanıcı gibi düşünüp not etmek ile başlayabilirsiniz.

Bu noktada kendimize soracağımız soru “acaba ben bir ürün veya hizmet ararken ne şekilde arama motorlarında arardım?” bu sorudan sonra aklınıza gelen kelime ve cümleleri not ederek işlemlere devam edebilirsiniz. Bu kelimelerin aranma hacimlerini Google Adwords Kelime Planlayıcı aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Birçok firma anahtar kelimeleri belirlerken belirli araç, program ve yazılımları kullanmaktadır. Unutmamalıyız ki bu tarz program ve yazılımlar herkese aynı sonuçları göstermektedir. Bu yüzden kendinize oluşturacağınız strateji ile birçok rakibinizin önüne geçebilirsiniz.

Peki, neler yapmalıyım mı diyorsunuz?

Örnek bir öneri olarak, rakiplerinizin içeriklerini inceleyerek içeriklerde kullanılan birçok cümleden kendinize anahtar kelimeler türetebilirsiniz. Emin olun ki birçok kelime aklınızda bile yokken bu tarz içerikler ile üreteceğiniz kelimelerin aranma hacimleri gerçekten yüksek ve rekabeti düşük olacaktır.

Verdiğimiz bu örnekleri çoğaltabilir ve belirttiğimiz gibi kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelime uzun mu kısa mı olmalı?

Kullanacağınız anahtar kelime öbekleri ilk zamanlarda uzun ve kolay olursa yapacağınız çalışmalardan daha kısa sürede sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Anahtar kelime öbeklerini bahsettiğimiz gibi tam hedef kitlenize ulaşabileceğiniz kelimelerden oluşturmanız, e-ticaret siteleri için satışlarda artışlara neden olabilir.

Anahtar kelime analizi yaparken hangi araçları kullanmalıyım?

Daha öncesinde belirttiğimiz gibi, kullanacağınız program ve yazılımlar bu analizi gerçekleştirmek isteyen herkese aynı sonuçları vermektedir. Bu yüzden çoğu kişi bu sonuçlar doğrultusunda çalışmalar yaptığı için ve sektöre yeni markaların katılmasıyla işler zorlaşmaktadır. Bu yüzden anahtar kelime analizi yaparken kendi stratejilerinizi üretmeniz en sağlıklı sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Müşteri gibi düşünün ve kelimeleri not edin.
  • Hedef kitlenizi sosyal medyada analiz edin.
  • Ücretli / Ücretsiz sadece bu amaç için kurulan yazılımları kullanın.
  • Rakibinizin anahtar kelime ve içeriklerini mutlaka inceleyin.
  • Hedef kitleniz ile iletişime geçin ve doğru bir şekilde analiz edin.

Bu sıralamaya birçok madde eklenebilir, peki ya siz? Anahtar kelime analiz çalışmalarında bunlara dikkat ediyor musunuz?

Yazar hakkında

Proticaret

2 Yorumlar

Yorum Yap