Teknik Dökümanlar

Proticaret, Mikro Yazılım Ürün Ve Sipariş Entegrasyon Ara Birim Programı, Kullanım Klavuzu

Tarafından yazılmıştır Proticaret

1-Login Ayarları ve Ana ekran tanıtımı: Kullanıcı Adı: demo.proticaret.org web sitesinin admin

kullanıcı adı girilecektir. (Veya site üyelerinden webservislere bağlanma yetkisi olan üye bilgileri)

Parola : demo.proticaret.org web sitesinin admin (Veya site üyelerinden webservislere bağlanma yetkisi olan üye bilgileri) kullanıcı parolası girilecektir

Site adresiniz:Mikro yazılımla entegre çalışacak ProTicaret alt yapılı sitenizin adresi yazılacaktır.

App Key:Eticaret sitenizde Ayarlar\Genel ayarlar altındaki apikey alanına girilen değer girilecektir.

Lisans kodu:Proticaret.org adresinden satın alınan Mikro yazılım v15 yazılım entegrasyon modülünün lisans keyi girilecektir.

Yukarıdaki değerlerin doğru girildiğini kontrol ettikten sonra Giriş Butonu ile arabirim proramına giriş yapabilirisiniz.Sonrasında aşağıdaki. Ekran görüntüsü gelecektir.Resimdede görüldüğü gibi yukarıda yazılım ayarlarının yapıldığı sağda ise Sipariş entegrasyonu,Stok kart entegrasyonu,Cari kart

entegrasyonunun olduğu bir menü gelecektir.Tüm entegrasyonlarda entegrasyon periyodu verilerek sistemin otomatik senkranizasyon yapması sağlanabilir.

Ana menü üzerinde aktif olan entegrasyonların son durumunu,soldaki menüde ise bu entegrasyonların satır bazlı durumunu görebilir.Oluşan hata mesajlarını anlık izleyebilirsiniz.
Sipariş Entegrasyonu: Bekleyen siparişleri ,entegre edilen sipariş sayısını anlık görebildiğiniz,entegrasyon periyodunu değiştirebildiğiniz veya manuel başlatıp durudurabildiğiniz alandır.

Ürün Entegrasyonu : Mikro yazılımdan entegrasyon şartları gerçekleşen ürün kartlarının sitenize entegre edilmesini sağlayan bölümdür.Otomatik ve manuel çalıştırılabilir.Otomatik kontrol süresi çalışma yoğunluğuna göre belirlenebilir.

Cari Entegrasyonu:Mikro yazılımdaki cari kartlarınızın sitenize otomatik veya manuel aktarımını sağlayan bölümdür.

Bu alanların doğru ve problemsiz çalışması için ana menunun üstünde yer alan ayarlar menusundeki tüm alanların doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.Şimdi bu alanları neler olduğunu inceleyelim.

2-Ana Menü Ayarları:

Veritabanı ayarları:

Veritabanı ayarları alanında sitenizle entegre olacak firma bilgileri için,veritabanı,firma ve dönem bilgilerinin belirlenmesi gerekmektedir.entegrasyon bu alanda belirlemiş olduğunuz bilgilere göre çalışacaktır.Mikro veritabanı dönemsel bazlı olduğundan dolayı yeni yıla geçişlerde dönem değişeceğinden dolayı bu ayarlarında değiştirilmesi gerekmektedir.

Mikro Veritabanı Ayarları
Server Adı (IP):Bu alana Mikro yazılım v15 programının bulunduğu server in İP si verilmeli veya Mikro yazılım veritabanının bulunduğu SQL Server ın adı verilmelidir.(Örnek :Server/SQLexpress).Bu alana ulaşılamıyor ise Modeminizin ayarlarına girerek Nat alanından sql portlarına izin verilmesi gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:SQL kullanıcısı olan SystemAdmin (Sa) girilmeli,veya entegresi olacak database yetkisi olan user girilmeli
Parola:Yukarıda girilen kullnıcının SQL şifresi doğru olarak girilmeli
Mikro Veritabanı:Entegresi yapılacak firmanın ait olduğu veritabanı listeden seçilmeli
Şirket:Firmaya ait veritabanı seçimi yapıldıktan sonra bu veritabanı içerisinden ilgili şirket seçilmeli
Firma: Firmaya ait veritabanı seçimi yapıldıktan sonra bu veritabanı içerisinden ilgili firma seçilmeli
Mikro Kullanıcı Adı:Mikro kullanıcı adı girilmeli
Şifre: Mikro kullanıcı şifresi girilmeli

 

Yıl:Entegre yapılacak yıl seçimi yapılmalı
Mikro Ayarları
Proje:Site üzerinden alınan siparişler bir proje ile eşleştirilmek istenirse bu alandan mikroda açılan projeler listelenir ve seçilen projeler mikrodaki sipariş içerisine yazılır.
Sorumluluk Merkezi: Site üzerinden alınan siparişler bir sorumluluk merkezi ile eşleştirilmek istenirse bu alandan mikroda açılan sorumluluk merkezi listelenir ve seçilen sorumluluk merkezi mikrodaki sipariş içerisine yazılır
Ödeme Planı: Site üzerinden alınan siparişler bir Ödeme planı ile eşleştirilmek istenirse bu alandan mikroda açılan Ödeme planı listelenir ve seçilen Ödeme planı mikrodaki sipariş içerisine yazılır

Ödeme Tanımları Eşleştirme:
Bu alanda Mikrodaki banka(Kredi kartı,havale,posta çeki,kapıda ödeme vs) ile site üzerindeki ödemlerin eşleştirlmesi gerekmektedir.Mikro yazılımda banka bölümünden sadece banka hesap ve kredi kartı açılabilmektedir.Oysa İnternet üzerindeki ödemeler
1-Kredi kartı(Tek çekim,taksitli çekim vs)
2-Banka Havalesi
3-kapıda Ödeme
4-Posta çeki ile ödeme olabilmektedir.
Bu nedenle 3 ve 4.maddelerinde mikro tarafında bir banka hesabı gibi tanımlanması gerekmektedir.

ProTicaret Posta Çeki: Bu alan eticaret sitesinde verilen siparişin ödemesi posta çeki olursa mikroda hangi banka hesabına gidecek anlamındadır.Bunun için mikroda bankalar bölümünde bir posta çeki hesabı açılır ve onunla eşletirilir.
ProTicaret Kapıda Ödeme: Bu alan eticaret sitesinde verilen siparişin ödemesi Kapıda ödeme olursa mikroda hangi banka hesabına gidecek anlamındadır.Bunun için mikroda bankalar bölümünde bir Kapıda ödeme hesabı açılır ve onunla eşletirilir.
ProTicaret Sanal Pos Ödemeler: Bu alan eticaret sitesinde verilen siparişin ödemesi banka sanal pos olursa mikroda hangi banka hesabına gidecek anlamındadır.Bunun için mikroda bankalar bölümünde sanal pos için banka hesabı açılır ve onunla eşletirilir.Bu ödeme türü içinde taksitte barındırabileceği için mikro programında tek çekim,2 taksit,3 taksit,4 taksit vs alanların açılması gerekmektedir.

Ödeme Tanımları Eşleştirme:

Bu alan ETicaret sitesinde mikroya aktarılacak olan siparişlerin ayarlarının yapıdığı alandır.Sol tarafta sipariş entegresi yapılacak olanların hangi durumlu siparişler olduğu belirlenir.check işareti akti olanlar entegre edilecek demektir.

Varsayılan Ayarlar: Sipariş sonrasında mikroya entegrasyon düşer ve burada seçilen depo ile envanter eşleştirilir.Depoya düşen envanter aynı zamanda anında başka bir depo ile virmanı otomatik çalıştırır.

Kargo / indirimi:Siparişlerde otomaik doğan kargo ve indirim kullanıcı tarafından mikrodaki bir stok kartına bağlanabilir.

 

 

Ürün Entegrasyon Ayarları :
Bu alanda Mikrodan ETicaret sitesinie çıkarılacak ürünlerin kategorilerinin,markalarının,fiyatlaının vs nerelerden okunması gerektiğinin belirlendiği alandır.Bu kayıtların tamamı mikrodan gelmektedir.Kullanıcı bu alanları mikronun ürün kartı üzerinden belirleyebilir.

1.Satış Fiyatı:Mikroda belirlenen fiyatlardan hangisi sitede 1.fiyata çıkacak bunun belirlendiği alandır.
2.Satış Fiyatı:Mikroda belirlenen fiyatlardan hangisi sitede 2.fiyata çıkacak bunun belirlendiği alandır
3.Satış Fiyatı:Mikroda belirlenen fiyatlardan hangisi sitede 3.fiyata çıkacak bunun belirlendiği alandır
4.Satış Fiyatı: Mikroda belirlenen fiyatlardan hangisi sitede 4.fiyata çıkacak bunun belirlendiği alandır
5.Satış Fiyatı: Mikroda belirlenen fiyatlardan hangisi sitede 5.fiyata çıkacak bunun belirlendiği alandır
Sektor Kodu:Mikroda belirlenen bu alanların eticaret sitesi stok kartındaki özel kod lanalrı ile eşleştirildiği alandır.
Reyon Kodu: Mikroda belirlenen bu alanların eticaret sitesi stok kartındaki özel kod lanalrı ile eşleştirildiği alandır.
Model Kodu: Mikroda belirlenen bu alanların eticaret sitesi stok kartındaki özel kod lanalrı ile eşleştirildiği alandır.
Sezon Yıl: Mikroda belirlenen bu alanların eticaret sitesi stok kartındaki özel kod lanalrı ile eşleştirildiği alandır.
Site kodu: Mikroda belirlenen bu alanların eticaret sitesi stok kartındaki özel kod lanalrı ile eşleştirildiği alandır.

 

ProTicarett Ürün kartları ayrı birer stok kartı olsun mu ?:Bu alan eğer mikroda tekstil ve ayakkabı tarzı (Renk ve beden ,numara içeren ürünler var ise geçerlidir.)ürünler tek bir stok kartında toplanmışsa ve kulalnıcı mikroda tek stok kartı olan bu ürünlerinin ETicaret istesinde renklerine göre stok kartı oluşturulması istenilmişse geçerlidir.Aktif olması durumunda ETicaret sitesine renk bazlı stok kartı açılır ve bedenler her rengin altında toplanır.
Mikro kategori yapısı aynen kullanılsın mı?:Aktif olması durumunda mikro yazılımdaki stok kartı özel kodlarında yer alan 1,2,3 özel kod aynen birbirine bağlı olarak ETicaret sitesine aktarılır.
Birden fazla siteye entegre olsun mu ?:Aktif olması durumunda entegre olacak stok kartı birden fazla siteye akatarılabilir.
Mikro stok indirimi aktarılsın mı ?:Aktif olması durumunda Stok kartlarının üzerinde bir indirim var ise Eticaret sitesine de aktarım gerçekleştirilir
Çoklayıcı aktif mi ?:Mikroda ürün 1 tane olup sitede bundan çokça kart oluşturulması isteniyor ise çalışır.

Ürün Entegrasyon Ayarları :
Cari kart ayarları ile Mikroda tanımlanmış ve kartında ETicaret evet yazan tüm kartlar entegre olur.

Cari kart iskontosu uygulansın: Bu alan mikrodaki cari kart üzerindeki tek iskontoyu kapsar.Birden fazla iskontoyu kapsamaz.Bununda aktarılması istenir ise ProTicaret Fiyat listesi modulunun de alınması gerekmektedir.
Proticaret Üye kodo1:ETicaret Üye karı özel kod 1 alanına mikrodaki cari kod lanalrından hangisinin geleceğinin belirlendiği alandır.
Proticaret Üye kodo1: ETicaret Üye karı özel kod 2 alanına mikrodaki cari kod lanalrından hangisinin geleceğinin belirlendiği alandır.
Proticaret Üye kodo1: ETicaret Üye karı özel kod 3 alanına mikrodaki cari kod lanalrından hangisinin geleceğinin belirlendiği alandır.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

1 yorum

Yorum Yap