Bilgi Bankası

Neuro Marketing – Nöro Pazarlama Nedir?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Neuro Marketing – Nöro Pazarlama Nedir?

Nöro Pazarlama, insan beyninin nasıl çalıştığı ve nasıl karar verdiğini bilim teknikleri aracılığı ile ölçen, pazarlama ve bilimin birleşimidir. Birçok marka geleneksel pazarlamanın dışına çıkarak artık Nöro Pazarlama tekniğini kullanarak insanların satın alma konusunda nasıl karar verdiğini ve satın almaya yönlendirme eylemlerini ölçebiliyor.

Bu eylemlerin ölçümlenmesi ile birlikte karar verme konusunda insanlara dışarıdan müdahale edilebiliyor. Her insanın karar verme konusunda %95’ini bilinç dışı etkileri ile verdiği biliyor muydunuz? Eğer ki hedef kitlenin satın alma konusunda araştırma ve analizler doğru yapılırsa bu etkinin daha fazla olabileceğinde altını çizmekte fayda var.

İnsan beynindeki düşünce ve algı süreci bilinç düzeyine çıkmadan önce bizim kontrolümüzde olmadan bilinç dışı seviye ile birlikte ortaya çıkıyor. Bunun nedeni gördüğümüz bir görüntü, koku, tat veya his gibi bu tür dışsal uyarıların değerlendirilmesi ve tespiti duygusal beynimiz tarafından yapılmaktadır.

Duygusal beynimizin verdiği tepkilere ve kişisel motivasyon yapılarına göre bu uyarıların tümünü olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebiliyoruz. Bu değerlendirme sonucunda karar vermemizi etkileyen zevk ve acıdır. Aynı şekilde satın alma sürecinde aldığımız kararlar da duygusal olarak veriliyor.

Nöro Pazarlamanın iki büyük firma üzerindeki örneği

Nöro Pazarlamanın ne olduğunu anlamak için en kolay yol örneklere göz atmak olacaktır. Vereceğimiz örnekte dünyaca iki markanın birbirleri arasında rekabeti, Coca Cola ve Pepsi yaklaşık 100 yıldır sürekli pazarlama yöntemleri geliştirmektedir. Her iki markada pazarlama konusunda çok yüksek bütçeler harcamaktadır. 1975 yıllarında Pepsi AVM ve Kurumsal alanlarda ürünlerinin tanıtımını yapmaya başladı. Yapılan bu testlere göre Amerika’da yaşayanlar Pepsi’yi daha fazla tercih ettiği açıklanmıştır. Bu testlerden sonra Pepsi tarafından Coca Cola’dan daha lezzetli olduğu açıklanan büyük bir kampanya insanlara sunuluyor.

Testleri gizli olarak yürüten Coca Cola testlerde hüsrana uğruyor ve %57’lik kısım tekrardan Pepsi’yi tercih ediyor. Tüm bu testlerden sonra Coca Cola yöneticileri formül üzerinde değişiklik yaparak işleri daha da kötüye sürüyor. Geçilen bu süre içerisinde Coca Cola pazar payının büyük kısmını rakibine kaptırıyor ve bununla birlikte tekrardan eski formüle dönüş sağlıyor. Buraya kadar vermiş olduğumuz örnekte, bir firma için tadım testinin yarattığı şok ve başarısızlıktır. Yapılan bu testlerden sonra markaların kişileri yanlış yönlendirdiği ve sadece yudum içilerek yapılan testlerin doğru olmayacağı öne sürülüyor.

Bu noktada Nöro bilimi işin içine girdiğinde, markaya dair bulgular ortaya çıkıyor ve fMRi yöntemi ile yapılan testlerde toplamda 67 kişinin beyin hareketleri inceleme işlemi yapılıyor. Katılımcılar markaları bilmeden içtiklerinde, Coca Cola’da sanat, güzel yüz, müzik ve tattan hoşlandığımızda beynimizin çalışan fonksiyonlarının tetiklendiği belirtildi. Bilinerek içildiğindeyse, bellek ve ödül sistemleri fonksiyonları çalıştığı ortaya çıktı. Markaları farklı olarak tanıtıldığında belirtilen bu fonksiyonlar aynı şekilde çalışmıyor. Bu durumda insanlarda ki marka ve beyin arasındaki ilişkinin karar verme ve satın alma tercihlerimizde ne kadar etkili olduğunun göstergesidir.

Markalar müşterileri satın alma eyleminde ikna etmek için hazırladığı birçok kampanyaların rakiplerinden daha fazla etkili olması açısından harcanan zaman ve bütçe gün geçtikçe artmaktadır. Her geçen gün yeni kampanyalar oluşturularak, hedef kitle için daha uygun teknikler aranıyor.

 

 

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap