Bilgi Bankası

N11 Entegrasyon Modülü Nasıl Kullanılır ?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

N11 Entegrasyon Modülü Kullanım Dökümanı

Tanım

N11 Entegrasyon modülü Proticaret sisteminde bulunan ürünlerinizi aktif bir şekilde n11 mağazanıza aktarmanızı sağlayan ve satılmış olan ürünlerin siparişlerini Proticaret  üzerinden görebilirmenizi sağlayan bir modüldür.

Kullanım Bilgileri

Admin

N11 Entegrasyon Modülü kullanılmadan önce, öncelikli olarak yapılması gereken ayarlar bulunmaktadır.Gerekli menü isimleri aşağıda sıralanmaktadır.

 1. N11.com Apı Anahtar Şifre Oluşturma
 2. N11 Ayarlar
 3. N11 Şablon Ayarlar
 4. N11 Kategori Eşleştirme
 5. N11 Eşleştirilmiş Kategoriler
 6. N11 Ürün Aktarım Listesi
 7. N11 Toplu Ürün Güncelleme
 8. Sipariş Listesi

 

1) API anahtarı ve şifresi / Bilgilerim – API Hesapları menüsü

API Hesapları altından “Yeni Hesap Oluştur” fonksiyonu ile API hesabı yaratılır. Yaratılan hesabın şifresi e-posta ile gönderilir. İstenildiği takdirde API şifresi yeniden oluşturulabilir ya da API hesabı silinebilir.

Elde edilen API Anahtarı ve API şifresi, istenildiğinde gönderilerek yetkili kullanıcının ilgili servisi çağırdığı doğrulanır ve servis çağrıları başarılı bir şekilde sonlanır.

2) N11 Ayarlar

Bu ayarları yababilmek için;

Alternatif Pazarlar > N11 Entegrasyonu > N11 Ayarlar kısmına gelin.

N11 Ayarlar bölümüne  N11 tarafından almış olduğumuz AppKey ve AppSecret Kodlarımızı girmemiz gerekmektedir. Bu alanları doldurmadığımız taktirde N11 Entegrasyonumuz çalışmayacaktır.

3) N11 Şablon Ayarları

Tanım : Oluşturacağımız her şablonu ayrı kategorilerle eşitleyebiliriz. Yani  yeni şablon dediğimiz zaman karşımıza çıkan menüde N11 tarafından istenen bazı özellikler bulunmaktadır.

Örnek olarak Satış Başlangıç ve Bitiş Tarihi şablon tanımlarken belirteceğimiz bu tarihler arasında ürünler satışa sunulacaktır. Elbise kategorisinin hemen satışa çıkması istiyor olabilirsiniz. Ama Bilgisayar kategorisindeki ürünleri belirli tarihler arasında satışa sunulmasını istiyor olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı Şablona ihtiyacımız bulunmaktadır. Aşağıda bu alanlar ve özellikleri hakkında açıklamaları görebilirsiniz.

N11 Şablon Tanımlama

Not: Teslimat Şablonu N11 mağazadan oluşturulmaktadır. Teslimat şablonu oluşturulduktan sonra otomatik olarak Proticaret sistemi üzerinden seçebilirsiniz. N11 mağazasına giriş yapıp bu link üzerinden tanımlama yapabilirsiniz.

4) N11 Kategori Eşleştirme

Tanım : Sitenizdeki ürünleri N11 bölümünde doğru kategoride görünebilmesi için kategori eşleştirme yapmanız gerekmektedir.

Kategori Eşleştirme bölümümüzde N11 kategori listesi ve Proticaret Sistemindeki kategorilerimiz bulunmaktadır. Burada yapacağımız seçimlerde çok dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü ürünlerimizin doğru kategorilerde gösterilmesi ve ürün özelliklerin doğru şekilde gözükmesi gerekmektedir.

Öncelikle N11 Kategori Listesinden Proticaret kategorilerinden uyuşan kategorilerimiz seçiyoruz. N11 Kategori listesinden en son kırılımına kadar seçmemiz gerekmtekdir. Aksi taktirde ürünlerimiz kayıt olmayacaktır.

Eşleştir Butonuna tıklamadan önce Kategorimizin hangi şablonu baz alarak n11 mağazanıza aktarılacağını seçebilirsiniz.

Kateogrilerimiz seçtikten sonra menü içerisinde bulunan Eşleştir butonuna tıklmamız gerekiyor. Karşımıza gelen mesajda tamam seçeneğine tıkladığımız zaman kategorilerimiz eşleşmiş durumda olacaktır. Bundan sonraki işlemlerde Eşleştirmiş olduğumuz Proticaret kategorisindeki ürünler N11 tarafından seçmiş olduğumuz kategorinin içerisine aktarılacaktır.

Not: Eşleştir butonuna tıkladığımız zaman aynı zamanda N11 kategorisinin özellikleri ürünlere otomatik olarak eklenmektedir. N11 Ürün Aktarım Listesinden isterseniz bu alanları seçebilirsiniz. Seçtiğiniz taktirde N11 tarafında kategori filitreleme özelliğinde ürününüz kolay bir şekilde bulunacaktır.

Alternatif Pazarlar > N11 Entegrasyonu > N11 Kategori Eşleştirme menüsünden ulaşabilirsiniz.

5) N11 Eşleştirilmiş Kategoriler

Kategori Eşleştirme bölümümüzde yapmış olduğumuz eşleştirilmeleri bu menüden görebiliriz.

Bu menüde aynı zamanda yanlış bir eşleştirilme yapıldı ise bu eşleştirmeyi kaldırabiliriz veya Kategori Şablonu yanlış seçildi ise bu menüden kategori şablonuda değiştirilebilir.

Alternatif Pazarlar > N11 Entegrasyonu > N11 Eşleştirilmiş Kategoriler menüsünden ulaşabilirsiniz.

6) N11 Ürün Aktarım Listesi

Eşleştrilmiş olduğumuz kategorilerin ürünleri listelenmektedir. Bu menümüzden dilerseniz belirli filitrelediğiniz ürünleri aktarabilirsiniz veya tüm ürenlerinizi aktarabilirsiniz. Ancak aktarma işleminden önce Teknik Tablo kısmından ürünlerin N11 Özelliklerini seçmeniz N11 de ürünlerinizin sergilenmesi açısından faydalı olacaktır.

Alternatif Pazarlar > N11 Entegrasyonu > N11 Ürün Aktarım Listesi menüsünden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bulunan ürünleri N11 Mağaza Aktar butonuna tıklayarak ürünlerimizi N11 mağazamıza aktarabiliriz. Ancak ürünleri mağazaya aktarmadan önce Teknik Tablo kısmına tıklayıp bu alandan ürünlerin n11 özelliğini seçebilirsiniz.Örnek bir ürünün resmine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Eşleşmiş olan her kategorinin özelliğine göre seçenekler sunulmaktadır ve bu seçenekler n11 tarafına gönderilmektedir. Bu seçenekleri girmenizdeki avantaj n11 Kategori filitrelemesinden kolayca faydanalabilirsiniz.

7) N11 Toplu Ürün Güncelleme

N11 mağazamıza aktarmış olduğumuz ürünlerin listelendiği bölümdür. Bu bölümden ürünlerimizi toplu bir şekilde fiyatlarını  satış durumları , evanterini vs.  alanları toplu bir şekilde güncelleyebiliriz.

Alternatif Pazarlar > N11 Entegrasyonu > N11 Toplu Ürün Güncelleme Listesi menüsünden ulaşabilirsiniz.

8) N11 Sipariş Listesi

N11 Mağazamızdan almış olduğumuz siparişlerin bulunduğu menüdür. Öncelikle Tarih filtreleyip daha sonrasında Sipariş Çek dememiz yeterli olacaktır.Daha sonrasında otomatik olarak Sipariş vermiş olan kişileri sisteme kayıt ederek siparişleri yazmaya başlayacaktır. Örnek menünün resmine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Not: Bu bölümde Sadece Tamamlanmış sipariş çekilmektedir. İptal ,Kargoda , Beklemede olan sipariş çekilmemektedir.

Alternatif Pazarlar > Sipariş Yönetimi > N11 Sipariş Listesi menüsünden ulaşabilirsiniz.

Örnek Sipariş Detay Sayfası

Yazar hakkında

Proticaret

1 yorum

 • N11 entegrasyon paketiniz ücretlimidir Standart alınan paketin içerisinde bu modül yokmudur ?
  ÜCreti nedir

  Mailime acil bilgi dçnermisiniz rica etsem ?

  Teşekkürler,

Yorum Yap