E-Ticaret Haberleri

Hosting Firmalarında ki Proticaret SSL Problemi

Merhabalar,

Bazı teknolojiye uygun olmayan hosting ler üzerinde güvenlik ayarlamalarından dolayı meydana gelen ya da gelebilecek olan SSL hataları için aşağıdaki kodu kök dizininizde bulunan web.config   dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Bir başka değişle varsayılan olarak True olarak gelen bu değer False olarak değiştirilmelidir.

Kod: <add key=”ForceSsl” value=”False” />

Not:  Web.config dosyanızda ( <add key=”UseSsl” value=”True” /> ) (eğer yoksa) satırının altına üstteki satırı ekleyiniz. Eğer bu satır bulunuyor ise True olan değeri False olarak değiştiriniz.

Ayrıca hosting firmanız tüm sayfalarınızı SSL yapmış ise hata alıyor olabilirsiniz. Hosting firmanız ile görüşerek sayfalaranıza tanımladıkları SSL kaldırmalarını söyleyiniz. Sizin sadece SSL almanız yeterlidir. Sonrasında E-Ticaret Yönetimi > Ayarlar > Site Ayarları > E-Ticaret Ayarları bölümünden SSL aktif yapabilirsiniz. 

Not:  “Sayin Kullanicimiz, 11.111.11.111 IP adresinden 222.22.222.22 ip adresine gelen asiri istek nedeniyle su anda talebinizi kabul edemiyoruz. Lutfen daha sonra tekrar deneyiniz” teknolojiye uygun olmayan sunucularda dosya aktarımı ve sıkca bir işlem yapıyor iseniz bu şekilde bir hata alabilirsiniz.

Proticaret, iyi çalışmalar diler.

Yazar hakkında

Proticaret

43 Yorumlar

 • web siteme ssl satın aldım ancak yönetim panelinden ssl aktif ettiğimde bu hatayı almaktayım yukarıda vermiş oldugunuz çözümü denedim fakat hiç bir değişiklik olmadı isim tescille görüştüm yazılımsal bir problem olduğu söylendi ne yapmam gerekiyor.
  iyi çalışmalar

  • Adussamet Bey,

   Hosting firmanız ile görüşerek sayfalaraınıza tanımladıkları SSL kaldırmalarını söyleyiniz. Sizin sadece SSL almanız yeterlidir. Sonrasında E-Ticaret Yönetimi > Ayarlar > Site Ayarları > E-Ticaret Ayarları bölümünden SSL aktif yapabilirsiniz.

 • Sitemiz http ile düzgün çalışmakta fakat https ile sorun çıkmakta. İsimtescil.net den aldığımız ssl sorunu için bunu denedim ama sorun çözülmedi. 1.9 versiyonu için başkabir alternatif yöntem varmıdır.

  olmuyor

 • proticaret 1.9 yeni firmamıza yeni yükledik ve isimtescilden sslaldık ama ssl hata veriyor. isimtescil ile görüştük sorunun proticaretin js dosyalarında oladuğunu https sayfalarında http ile veri çekilemiyeceğini söylüyorlar. denedik ama sorun çözülmedi. neyapmamız gerekiyor

 • Merhaba,

  Ben sadece ödeme sayfasında SSL’nin aktif olmasını istiyorum. Bunu yapmam için de ödeme sayfasının subdomain’de olması gerekir. Bunu nasıl yapabiliriz ?

 • bahsettiğiniz yöntem sadece ssl kapatmaya yarıyor, ssl var aktif yaptığımızda sitedeki herşey birbirine giriyor bir türlü çözemedim yardımcı olurmusunuz?

 • aynı sorun bendede mevcut, isimtescilden ssl satın aldım aktif edilince hatalar almaya başlıyorum ve dediğinizi uygulamam rağmen sorun çözülmedi, ne yapmam gerek, hergün bu yüzden para kaybediyorum..

   • merhaba, hosting firmam ile uzun uzun görüştüm yaklaşık 3 gün boyunca hem telefon hem site üzerinden fakat sorunun yazılımsal olduğu, sizinle görüşmem gerektiğini, hangi işlem yapılırsa düzeleceğini söylerseniz yine yardımcı oluruz dediler, hangi işlemler yapılması gereki google adwords için ssl aldık fakat yüzlerce ürün geldi ne siteden stok düşebiliyorum ne ürün ekleyebiliyorum, donduk kaldık.. Yardımcı olmanızı bekliyoruz, Saygılarımızla..

    • hocam yönetim paneli/ayarlar/site ayarları bölümünün en altında
     WIN-……….\IWAM_plesk(default) Bu hesabın \web.config dosyasını düzenleme yetkisi yok.
     Bu bir hata değildir. Fakat sitenizin sağlıklı çalışması için bu yetkileri ayarlamanız gerekmektedir.

     gibi bir ibare görünüyorsa web.config dosyasına okuma/yazma yetkisi vermelisiniz sorununuz çözülecektir.

     • Günaydın Ömer bey, dosya izinleri, yeniden kurulum, yeni database, herşey yeniden elden geçmesine rağmen sorunu çözemedik, dediğiniz ibareyi bizde yeralmamaktadır, nasıl çözeceğiz hiçbir fikrim yok, herşeyi denedik

   • benimle aynı duruma düşenler için yanıtım proticaret ssl i anasayfayada kurduğu için bütün bu hatalar çıkıyormuş, sadece ssl kurdurun anasayfaya değil, siz admin panelden “ssl aktif ” kutucugunu ısaretleyın hersey duzelsın, saygılarımla..

 • Sayin Kullanicimiz, 78.186.248.111 IP adresinden 93.89.231.54 ip adresine gelen asiri istek nedeniyle su anda talebinizi kabul edemiyoruz. Lutfen daha sonra tekrar deneyiniz.
  neyapabilirim?

 • Merhaba Admin,

  Öncelikle yukarıda yazılanları okudum fakat hala İSİMTESCİL ile ilgili sorunumuz devam etmekte, şöyleki ProTicaret sisteminden SSL Aktif yapınca aşırı yoğunluktan dolayı Login vb. sayfalar açılmıyor. SSLPasif yapınca da login.aspx gibi sayfalarda BROWSER hataları alıyoruz ve açmaya zoradığımızda da HTTPS:// üzerinde ÇARPI işareti çıkıyor.

  Yani dediğiniz gibi SSL Pasif yapınca da çözülmüyor. SSL Aktif yapınca da Hosting sorunu yaşıyoruz.

  Ben ProTicaretin 2.2.0 versiyonunu yani Son sürümünü kullanıyorum sizden ricam bu konuyu hosting vs paslamadan kesin bir ÇÖZÜM cavabı yazabilir misiniz? Çok teşekkürle şimdiden iyi çalışmalar…

  • Osman Bey,

   SSL aktif yazdığınızda o sayfaları açmamasının nedeni yoğunluktan değil, SSL ‘i görmemesinden kaynaklanıyor. SSL pasif yaptığınızda o sayfada ssl ‘i sorgulamadığından sayfaya ulaşılabiliyor. Web sitemiz farklı bir çok hostingte çalışmaktadır. Ancak belli başlı bir kaç firma da bu sorunu yaşıyoruz.

   • Teşekkürler sayın Admin, ben en azından İSİMTESCİL’de olan problemi çözdüm ve çözümle ilgili değerli arkadaşlarla durumu paylaştım.

    Umarım kimse bu durumu yaşamaz. 1 haftalık yoğun bir temponun üstüne nihayet isteiğim sonucu elde ettim 🙂

    iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla…

 • Sevgili arkadaşlar sizlere bu büyük SSL sorununun çözümünü söylüyorum:

  SSL ve Statik IP aldıktan sonra yapacağınız şey şu, ilk açılan sayfalarda normal http şeklinde login ve kredi kartı ödeme gibi güvenli bağlantı gerektiren noklatalar da HHTPS olmasını istiyorsanız:

  Web.Config dosyasında yer alan UseSsl ile ilgili kısmı şu şekilde değiştiriyorsunuz

  bu iki koduda alt alta ekleyin sorununuz düzelecektir. Ve bundan sonra güvenli olmasını istediğiniz sayfalarda HTTPS istemediğiniz sayfalarda da http şeklinde çalışacaktır. Saygılarımla…

 • Sevgili arkadaşlar sizlere bu büyük SSL sorununun çözümünü söylüyorum:

  SSL ve Statik IP aldıktan sonra yapacağınız şey şu, ilk açılan sayfalarda normal http şeklinde login ve kredi kartı ödeme gibi güvenli bağlantı gerektiren noklatalar da HHTPS olmasını istiyorsanız:

  Web.Config dosyasında yer alan UseSsl ile ilgili kısmı şu şekilde değiştiriyorsunuz

  add key=”UseSsl” value=”True”
  add key=”ForceSsl” value=”False”

  bu iki koduda alt alta ekleyin sorununuz düzelecektir. Ve bundan sonra güvenli olmasını istediğiniz sayfalarda HTTPS istemediğiniz sayfalarda da http şeklinde çalışacaktır. Saygılarımla…

  • tabi yukarıdaki

   add key=”UseSsl” value=”True”
   add key=”ForceSsl” value=”False”

   yazan yerlerin başına küçüktür sonuna da taksim büyüktür işaretini koymayı unutmayın. nurada ekleyemedim ben :))

 • Herkese merhaba,

  SSL kurulumu yapıldı. orderstep2 sayfasına geldiğimde sayfa açılmıyor. Hiç bir hata kodu vs. yok. Chrome da “Bu web sayfası kullanılamıyor” firefox ta ” Bağlantı sıfırlandı. Sayfa yüklenirken sunucuyla bağlantı kesildi.” uyarısı veriyor. Yukarıda bahsedilen kodları da ayarladım web.config den ama değişen bir şey yok. Sorunun çözümü için yardımcı olabilecek var mı acaba?

  • valla hocam aynen katılıyorum. nedir bu SSL derdi 2 saattir uğraşıyorum

   kodları bende yazdım. ekledim aktive de ettik ama değişen birşey yok.

   yardım lütfen….

 • https yazınca site düzgün açılmıyor.
  SSL sertifikası var sadece üye girişi ödeme girişi yer https ile çalışıyor.

  Bunu nasıl düzeltebilirz

 • siteme https ile bağlandığımda anasayfa kayıyor ve Sayin Kullanicimiz, 85.106.115.120 IP adresinden 185.33.233.86 ip adresine gelen asiri istek nedeniyle su anda talebinizi kabul edemiyoruz. Lutfen daha sonra tekrar deneyiniz. hatası alıyorum.. isimtescille görüştüm yazılım kaynaklı olduğunu söylediler.. Ne yapmamız gerek?

 • Ben ssl kurulumu yaptım ama ssl sadece alışverişi öde , üye ol gibi kısımlarda görülüyor. Bunu Düzeltmenin bir yolu yokmu ?

  (Bu arada anasayfa ve diğer sayfalar için isteme nedenim siteye girince yukardaki yeşil kilidin güven duygusu oluşturması)

  Teşekkürler

 • SSL kurulumu yapıldı Web.config dosyalasını da düzenliyorum fakat hiç bir sayfada SSL aktif olmuyor hep http linkine yönlendiriyor. Tam 1 aydır bu sıkıntı ile uğraşıyorum hala çözemedim. Hosting paketimde boşa gidiyor ayrıca bir kaç entegrasyon almak istiyorum fakat sorunları çözemediğim içinde adım atamıyorum. zaybak.com incelerseniz sevinirim.

Yorum Yap