Genel

Güvenli E-ticaret

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Önce ‘Güven’ Sonra ‘Teknoloji’

Ülkemizin en çok indirilen ve ücretsiz olarak kullanılabilen e-ticaret sistemi Proticaret, sizlerle bilgi ve birikimlerini paylaşmaya devam ediyor. Bugün sizlere kısaca bir e-ticaret sitesinin nasıl güvenli olacağını anlatacağız. E-ticarette ilk adım güven sonrası ise teknolojidir.

Müşteri için güvenli e-ticaret sitesi nasıl olur

Bir e-ticaret sitesinde alışveriş güvenini oluşturan unsurlar nelerdir diye düşünmek gerek. E-ticaret sitesinin müşteri üzerinde oluşturacağı ilk intiba gerçekten büyük önem taşıyor. Ürünlerin güncel olması birinci şart olarak görülmeli. Bu durum alış-veriş yapan kişiye sitenin yaşadığı imajı verilmektedir. İkinci olarak site üzerinde mutlaka bir SSL sertifikası olmalıdır. Bunu belgeleyecek bir logo sitenin kolayca görülecek bir noktasında olmalıdır. Öte yandan Alışveriş yapacak kişi sizi mutlaka sosyal medya üzerinden kontrol edecektir. Bu nedenle daha önce site üzerinden alış-veriş yapmış müşterilerinizin olumlu ya da olumsuz izlenimleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden geçmişe yönelik eleştirilerin yönetilmesi çok önemli bir faktördür. Birçok olumlu eleştiri yanında olumsuzlarda olacaktır. Olumsuzları anında cevaplamak bir anlamda ortaya çıkan krizi yönetmek önemlidir. Bu durumda müşteride “evet sorun çıkmış ama site bu soruna sahip çıkarak sorunu gidermiş.” İmajı oluşur.  Böylece güvenli bir e-ticaret sitesi profili ortaya çıkar.

E-ticaret sitesinde verilen bilgiler güncel ve doğru olmalı

Tüm bunlardan sonra e-ticaret sitesinde verilen bilgilerin doğruluğu da önem taşımaktadır. Müşterinin gerektiğinde başvuracağı telefon ve adresin güncel olması gerekir. Bu bilgilerin yanlış olması halinde müşteride çok büyük güvensizlik oluşur. 24 saat yaşayan bir web sitesinde günün büyük bir bölümü müşteriyi cevaplayacak sistemler olmalıdır. İşte bu noktada Proticaret’in sistemleri devreye girmektedir. Canlı destek hattı ile bu sorun çözülmekte. Proticaret kullanan web siteleri otomatik olarak yüklenen canlı destek modülü ile müşterilerine 24 saat cevap verme şansını yakalamış olacaklardır. Bu avantaj size müşterileriniz nezdinde güven sağlayacaktır.

Üçüncü kişi ve kurumlarda alınan hizmet kalitesi

Kargo ve benzeri hizmetlerde güven ve kalite de çok önemli bir unsur. Anlaşmalı bulunduğunuz kargo şirketlerinin hizmet kalitesini denetleme hakkına sahipsiniz. Şunu unutmamak lazım müşteri hiçbir zaman “falanca kargo şirketi ürünü geciktirdi” demez. Ben “şu e-ticaret sitesinden alış-veriş yaptım. Geç geldi” der. Fakat hata sizin sitenizin değildir. Siz hizmet aldığınız kargo şirketini denetleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece sorunsuz güvenli bir site olma durumuna sahip olursunuz.

 Deklare edilen indirim ve taksitlendirmelerin gerçeği yansıtmalı

İndirimli olarak lanse ettiğiniz ürünlerin fiyat ve kalitesi çok önemlidir. İndirimli olarak açıklanan ürünlerin fiyatları indirim nedenleri tam olarak belirtilmeli. Müşteri indirimli ürünü satın aldığı zaman ödeme noktasında geldiği zaman farklı bir fiyatla karşılaşmamalıdır. Ya da müşteri bu konuda bir bildirim yaptığı zaman derhal indirimli fiyat uygulanmalıdır. Bu konu zaten tüketici yasalarıyla güvence altına alınmıştır.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap