Sosyal Medya

Facebook’ta Haber Akışı Değişiyor

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Facebook yayınladığı bir blog yazısında artık kullanıcıların haber akışlarında daha çok arkadaş paylaşımları ve daha az sayfa paylaşımları görebileceklerini açıkladı.

Facebook’un yeni haber akışı güncellemesi üç adımdan oluşuyor:

  1. Kullanıcıların kolay kolay haber akışlarının sonuna ulaşması engellenecek ve aynı sayfanın birden fazla paylaşımı haber akışında gösterilmiş olacak. Daha önceden spam sebebiyle her sayfanın yalnızca bir paylaşımı haber akışında gösteriliyordu.
  2. Arkadaş listesindeki kişilerin yayın ve paylaşımları daha büyük oranda haber akışında görüntülenecek.
  3. Bir arkadaş bir marka sayfasının paylaşımı ile etkileşime girdiyse, bu etkileşim haber akışına daha az oranda yansıyacak.

Yani artık arkadaş listenizdeki kişilerden daha fazla içerik, sayfalardan ise daha az içerik haber akışınıza düşecek. Bu durum, Facebook’u arkadaşları ile iletişimde kalmak için kullanan bireyler için çok iyi bir haber olsa da, pazarlamacılar, reklamcılar ve sayfa adminleri ile temsil ettikleri markalar açısından aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Facebook’un algoritma değişiminin en çok içerik yayıncılarını etkilemesi bekleniyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Facebeook, “click bait” dediğimiz sırf tıklatmak için atılmış başlıklı içerikleri ayıklamak için yine algoritmasını değiştirmişti ve işini doğru yapan yayıncıları kötü etkilemek bir yana, işlerine bile gelmişti. Ancak bu algoritma değişimi, iyi ya da kötü tüm yayıncıları etkileyecek gibi duruyor.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap