Bilgi Bankası

Eski Müşterileriniz İçin Nasıl Kampanyalar Hazırlamalısınız

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Eski Müşterileriniz İçin Nasıl Kampanyalar Hazırlamalısınız

E-Ticaret sitelerinin eski müşterilerini geri kazanmak adına başarılı kampanya oluşturmalısınız.

E-ticaret sitelerinin kendilerini geliştirme ve büyümeleri adına pazarlama faaliyetleri arasında kampanyaların yeri oldukça büyük ve önemlidir. Ancak kampanya süreçlerinin doğru stratejiler üzerine kurulmaması veya kampanya süresince doğru kararlar verilmeyip, belirlenen stratejilerin uygulanamaması, oluşturulmuş olan kampanyaların başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oluyor.

Bu nedenden dolayı, e-ticaret sitesi sahipleri olarak belirleyeceğiniz kampanyalar konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Başarısız kampanyalarınız sonucunda birçok müşterinizi de kaybediyor ve zarar ediyorsunuz. Belirlemiş olduğunuz kampanyanızın, online pazarlama sektör ile uyumlu olması oldukça önemli. Ayrıca bir kampanyayı belirlemeden önce planlama safhasında, kampanya mesajının hedef kitleye ulaşması, e-ticaret hedef kitlenizin bu mesajı anlaması ve yaratmış olduğunuz bu kampanyanın hedef kitleyi harekete geçirmesi yolunda planlama yapmalısınız. Aksi takdirde kampanyanız başarısız olur ve müşterilerinizi kaybedersiniz. Eski müşterileriniz için nasıl bir kampanya oluşturmalısınız.

Başarısız olan kampanyalar sonucunda eski müşterileri geri kazanmak yeni müşteri kazanmaktan çok daha zordur. Eski müşterinizin sizin adına kafasında çizmiş olduğu portföy oldukça önemli. Başarısız bir iş sonucu eski müşteriniz sizin hakkınızda hoş düşüncelere sahip olmayacaktır. Bu nedenden dolayı eski müşterileriniz için hazırlayacağınız kampanyalarınızda çok daha özenli çalışmalısınız.

İlk olarak kampanyanızın hedef kitlesi eski müşterileriniz. Eski müşteriniz ile daha önceden çalıştığınız için, sizden beklentisini ve isteklerini biliyor durumdasınız. Bu durum sizin daha doğru stratejiler içinde olmanızı kolaylaştırmakta.

Eski müşterilerinize ulaşmak için çaba göstermeniz gerekmektedir. Tek bir promosyon kampanyasının eski müşterilerinizi kandırmayacağını zaten biliyor olmanız gerek.

Eski müşterileriniz için özenle hazırlayacağınız kampanyanın bütçesini belirleyin. Bu bütçede eski müşterinize vereceğiniz hediyeler, kampanyanın tanıtım ve reklam faaliyetleri gibi pek çok tutarı hesaplayın. Ayrıca promosyon konusunda ucuz ürüne kaçmayın.

Eski müşterinizin sizden beklediği iş süresini en kısa sürede tamamlayacağınız konusunda onu ikna edin ve müşterinize bir plan gönderin

Fiyatlandırma konusunda eski müşterinizi kazanmanız adına tolerans göstermeniz gerekecektir. Öncesinde başarılı olamadığınız bir işi yüksek fiyat ile tekrar yapmak istemeniz müşterinizi sizden itecektir.

Eski müşterinize bu işi başarabileceğiniz ile ilgili ikna etmeniz çok önemli. Bu durumdan önce kendiniz bu işe hazır olmalısınız. Başarısız olduğunuz bu işte artık deneyim sahibi oldunuz. Bu durumda kendinize olan inancınız daha fazla olmalı. Karşınıza çıkabilecek karışıklıklardan haberdarsınız, bu konuyu müşterileriniz ile konuşabilirsiniz. İşi tekrardan alabilmek ve eski müşterinizi geri kazanabilmeniz için kendinize olan güveni görmesini sağlayın.

Eski müşterinize uygulayacağınız kampanyayı test edebilirsiniz. Uygulayacağınız kampanya çok cazip olmalı ki, sizinle bir kere çalışan memnun kalmayan kişi size geri dönebilsin. Bu gibi stratejileri uygulayarak eski müşterilerinizi kolaylıkla geri kazanabilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

2 Yorumlar

Yorum Yap