Bilgi Bankası

Eski Müşterileriniz İçin Nasıl Kampanyalar Hazırlamalısınız?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret sitenizden düzenli olarak alışveriş yapan, ancak son zamanlarda sessizliğe bürünen müşterilerinizi geri kazanmak istiyor; lakin onların tekrar gönlünü kazanmak adına nasıl bir strateji izlemeniz gerektiği konusunda kararsızlık mı yaşıyorsunuz? O zaman, sadece onlara özel kampanyalar hazırlayarak; onların tekrar sizin e-ticaret sitenize yönelmesini sağlayabilir; müşterileriniz ile aranızdaki bağın sürekliliğini garantileyebilirsiniz.

Peki, bir süredir sitenize girmeyen, rakip alışveriş sitesine kaptırdığınız eski müşterilerinizi nasıl geri kazanabilirsiniz?

·         Öncelikle müşterinizin neden sizinle yolunu ayırdığını tespit edin

Bir zamanlar sadık olduğuna inandığınız müşterinizden artık umudu kesmeden önce onun neden sizi tercih etmediğini tespit etmeye çalışın. Ardından da soruna yönelik bir çözüm geliştirin. Müşterinizin e-ticaret sitenize uğramama nedeni geciken kargo, ürünün geç teslim edilmesi ya da ona yanlış ürün gönderilmiş olması olabilir. Kampanya hazırlamadan önce yapmanız gereken ilk şey asıl problemi bulmak olmalı!

·         Tespit aşamasından sonra harekete geçin!

Eski müşterinizin yolunu gözlemek yerine harekete geçmeniz, onun sizi affetme sürecini kolaylaştırabilir. Bu noktada müşterinize özel kampanyalar düzenlemeye başlayabilirsiniz. İndirim çeki, hediye kuponu; e-ticaret sitelerinin en çok başvurduğu eski müşteriyi geri kazanma stratejileri arasında bulunuyor.

·         Müşterilerinizin nelerden hoşlandığını göz önünde bulundurun!

Eski müşterilerinize özel kampanya hazırlarken, onların nelerden hoşlandığına göre hareket edin. Bunu anlamanın en kolay yolu ise eski müşterilerinizin alışveriş alışkanlığına göz atmak!

Siteniz üzerinden daha çok makyaj malzemesi satın alan bayan müşterinize bu alanda bir indirim çeki ya da hediye kuponu göndermeniz; onu geri kazanmanız yolunda etkili bir adım olabilir. Ya da 3 al 1 öde şeklinde bir kampanya ile onun ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap