Bilgi Bankası

E-Ticarette müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticarette müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?

E-ticaret siteniz ile başarıya ulaşmak için en önemli faktör müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlamak olacaktır. Satış öncesi ve satış sonrası işlemlerde müşterinizi memnun ettiğiniz sürece diğer potansiyel müşterilerinize de kendinizi rahatlıkla tanıtmış olacaksınız. İnternet sitenizin ve işletmenizin varlığını sürdürmesi adına müşterilerinizin memnun etmeniz aynı zamanda bu memnuniyeti her zaman korumanız gerekiyor.

Hele ki internet üzerinden satış yaptığınız e-ticaret siteleri için müşterileriniz artık çok kolay bir şekilde memnun olduğunu veya memnuniyetsizliğini belirtiyor. Bu yüzden yapacağınız tüm çalışmaları müşterilerinizin istediği şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.

  • E-Ticaret tasarımı ve işlevi müşteri için kullanabilir olması

Sektörde rekabet ettiğiniz binlerce e-ticaret sitesi bulunuyor. Müşterilerinize özgün tasarımlı, şık ve kolay kullanılabilir tasarım sunarsanız müşterilerinizin gözünde daha değerli gözükebilirsiniz. Bu yüzden e-ticaret sitenizi açmadan önce veya değişiklik yaparken müşterilerinizi analiz ederek istedikleri yönde yapmanız çok daha yararlı olacaktır. Bunları nasıl belirleyeceğim diyorsanız örnek olarak, hitap ettiğiniz kitlenin yaşı, cinsiyeti ve beğenileri gibi faktörleri temel alabilirsiniz.

  • Sitenizin ve ödeme sayfasının güvenliği

Açmış olduğunuz e-ticaret sitesi sadece tanıtım ve satış odaklı internet sitesi görünümünden daha güvenli bir şekilde olmalıdır. Bunu sağlamak adına, herkes tarafından öğrenilen SSL sertifikası size yardımcı olacaktır. Ayrıca müşterilerin ödeme güvenliğini sağlamak adına ödeme sayfalarında 3D secure gibi yöntemleri kullanarak sisteme kayıtlı olan cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderebilir ve güven seviyesini arttırmış olursunuz.

  • Ürün çeşitlerin fazla olması

Hedef kitleniz için sunduğunuz ürünlerin fazla gözükmesi potansiyel müşterilerinizin size vereceği değeri ve saygıyı arttıracaktır. Aynı zamanda müşterilerinizin tüm ihtiyaçlarına uygun ürünler bulunacağından memnuniyet seviyesi artacaktır. Tüm bu ürünleri sunarken aynı zamanda listemizdeki birinci sırada bulunan “kullanılabilirlik kolaylığını” unutmuyoruz. Ürünleri uygun bir şekilde kategorili hale getiriyor ve müşterilere sunuyoruz.

  • Yorumlara her zaman açık olun

Müşterilerinizi memnun etmek için çabaladınız ve her şey hazır. Bu noktada müşterilerinizin diğer potansiyel müşterilerinize yapacağı öneri ve yorumlara mutlaka açık olmanız sizin marka değeri ve satışlarınızı arttırmanızda önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden ürün ve blog sayfalarınızda mutlaka yorumlar açık olmalı ve müşterileriniz ile etkileşim içerisinde olmanız gerekiyor.

  • Satış sonrası müşteriniz ile ilgilenin

Müşterilerinizi daha fazla etkilemek ve memnuniyet sağlamak adına satış işlemlerinden sonra müşteriye karşı olan ilginiz memnuniyet derecesini daha da arttıracaktır. Aynı zamanda oluşacak herhangi bir sorun adına müşterilerinizin sizinle daha hızlı iletişim kurabilmesi adına sitenizde canlı destek kullanmaya özen gösterin. Canlı destek ile müşterilerinizin problemlerini hızlı bir şekilde çözebilir ve oluşacak bir felaketten kendinizi kurtarabilirsiniz.

Liste de yer almayan tabi ki birçok faktör bulunmaktadır. Bu yüzden müşterilerinizi iyi bir şekilde analiz ederek stratejilerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. E-Ticarette müşteri memnuniyeti nasıl arttırılır konusunda aklınıza soru işaretleri varsa konumuzun alına yorum bırakarak bize iletebilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap