Bilgi Bankası

E-Ticarette Long Tail SEO nedir ve neden önemlidir?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticarette Long Tail SEO nedir ve neden önemlidir?

Birçok e-ticaret sitesi sahibi genel olarak kısa anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yaparak işleri biraz daha zorlaştırmaktadır. Unutulmamalıdır ki kısa anahtar kelimeler gibi uzun anahtar kelimelerinde her geçen gün değeri artmaktadır. Hedef kitleniz bir ürün veya hizmeti ararken sadece kısa kelimeleri değil uzun kelimeler ile de arama yapabilirler. Ayrıca arama motorları son güncellemeleri ile bu durumun farkına varmış ve bu konu üzerine birçok yenilik yapmaktadır.

E-ticaret siteleri için SEO çalışmaları yaparken birden fazla kelime de arama motoru optimizasyonu işlemi yapmanız sizi arama motorlarında daha görünür hale getirecektir. Bununla birlikte siteniz daha otorite hale gelebilir. Ayrıca hiç beklemediğiniz birçok anahtar kelimeden sitenize ziyaretçi geldiğinin de farkına varabilirsiniz. Uzun anahtar kelimelere, Long Tail ismi verilmektedir. Bu durumu kısaca özetlemek gerekirse, ürün veya hizmetiniz için değerli olan anahtar kelimelerinizin yanında spesifik kelimelerinde yer aldığı uzun kelime öbekleri diyebiliriz.

E-Ticaret siteleri için Long Tail neden önemlidir?

  • Neden Long Tail SEO tercih edilmeli

Sektörünüz için belirleyeceğiniz uzun kelimeler üzerinde yapılacak olan çalışmalar arama motorlarında daha kolay bir şekilde üst sıralarda çıkabilir. Kısa ve direk jenerik anahtar kelimeler için uzun vadeli çalışmalar yapılması gerekirken Long tail adı verilen uzun kelimelerde bu çalışma süresi hem daha kolay hem de daha kısa zaman içerisinde fayda sağlamaktadır.  Ayrıca long tail SEO tekniği ile az sayıda değil, yüzlerce kelime üzerinde çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

  • E-ticaret Long Tail örnek çalışma

Bahsettiğimiz bu tekniği daha iyi bir şekilde kavrayabilmeniz açısından örneklemek en doğrusu olacaktır. Örneğin e-ticaret siteniz üzerinden bir araba lastiği satıyorsunuz. Örnek olarak anahtar kelimeleriniz kış lastiği, dört mevsim lastik ve buna benzer kısa rekabeti yüksek kelimelerdir.

Long Tail çalışmalarında yapacağınız örnek bir kelime kışlık araba lastiği nasıl olmalı,  kışlık araba lastiği nasıl seçilmeli gibi uzun anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Belirttiğimiz bu anahtar kelimeler diğer rekabeti yüksek kelimelere göre daha hızlı arama motorlarında yer alırlar ve hedef kitlenize bu kelimeler ile ulaşabilirsiniz.

Bu tarz kelimeler için size önerimiz, e-ticaret siteniz için bir blog sayfası açmak ve bu tarz çalışmaları blog aracılığı ile arama motorlarına uygun kaliteli içerikler yazarak çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

1 yorum

  • makale güzel olmuş. tabi işe seo neden önemlidir ile başlamak da gerekli.

Yorum Yap