Bilgi Bankası

E-Ticarette Karlılık Nasıl Arttırılır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret sitenizin satışları iyi bir şekilde ilerliyor olabilir; ancak iyi giden satışlara rağmen kar elde etmiyor da olabilirsiniz. Bu noktada bir kez daha durup düşünmenizi ve satışlarınızı arttırmanın yanı sıra satışlardan elde ettiğiniz karı maksimize etmek adına da bir şeyler düşünmeye başlamanızı öneriyoruz. Aksi halde yakın bir süreçte boşa kürek çektiğinizi düşünmeye başlayabilir; hatta sitenizi elden çıkarmayı bile düşünebilirsiniz.

Peki; e-ticaret sitenizin karlılık oranını nasıl yükseltebilirsiniz? İşte, işinize yarayabilecek birkaç önemli ipucumuz:

·         İlk hedefiniz daima kar sağlamak olsun!

Sitenizin ilk hedefini ciro arttırmak olarak değil de kar sağlamak şeklinde belirlemeniz; mutlaka ilk önceliğiniz olmalı! Yani siteniz için harcadığınız gider ve ürün satışından kazandığınız gelirler doğrultusunda bir politika belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle ileride sitenize yapacağınız yatırımlar konusunda daha seçici davranabilirsiniz.

·         Gereksiz reklam harcamalarından kaçının!

Sitenizi belirli bir yere getirmek istiyor olabilirsiniz; lakin gereksiz ve yanlış reklamlara yüksek meblağ içeren bir bütçe ayırmanız; kısa sürede iflas etmenize neden olabilir. Bu yüzden de özellikle e-ticaret sektörüne yeni atıldıysanız; paranızı doğru bir şekilde kullanın ve reklam verirken en az 2 kez düşünün!

·         Kar elde edebileceğiniz, kazandıran yatırımlarda bulundurun!

Sitenizin geleceğine yönelik yatırımlarda bulunurken; en azından şimdilik kısıtlı bir bütçeniz olduğunu unutmayın, yani ayağınızı yorganınıza göre uzatın! Yapacağınız yanlış yatırımlar doğrultusunda kendi sonunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz.

·         Büyük markalar ile rekabet etmekten kaçının!

Bu noktada kapsamlı bir rakip analizi yapmanız gerekiyor. Büyük markaların sattığı ürünler yerine alternatif ürün satışında bulunarak; sitenizin daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap