İpuçları

E-Ticarette Çapraz Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Satış ve pazarlamanın en önemli ayaklarından biri olan ‘çapraz satış’ yöntemi; e-ticaret siteleri tarafından tercih edildiğinde hem müşteri ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması hem de e-ticaret sitesinin aynı anda birden çok ürünü satarak, maksimum kar elde etmesi anlamına geliyor.

E-ticaret sitelerinde sıklıkla başvurulan bu yöntem; etkili bir dijital pazarlama taktiği olarak; müşteri ile firma arasındaki geri-dönüşüm oranının da artmasına olanak tanıyor.

Peki, E-ticarette Çapraz Satış Nedir? Nasıl yapılır?

 

E-ticarette çapraz satış denildiğinde ilk akla gelen formülün, müşteri ürününü sepete eklediğinde ona sunulan diğer alternatifler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; sepetine bir kot pantolon ekleyen müşteriye siparişin alt kısmında pantolonu ile

  • kombinleyebileceğiz bluz ve t-shirt görsellerini sunabilirsiniz. Yani müşterinize ‘tamamlayıcı ürün’ kategorisinde yer alan diğer ürünler sunarak; onu tek ürün satın almak yerine birbiriyle bağlantılı birden çok ürün satın almaya yönlendirebilirsiniz.
  • Çapraz satış söz konusu olduğunda e-ticaret sitelerinde rastladığımız bir diğer formül ise ‘ücretsiz kargo’ seçeneği! Bu noktada müşterinizi ücretsiz kargo imkanını değerlendirebilmesi için birden çok ürünü satın almaya ikna etmeniz gerekiyor. Örneğin; sepetinde 80 TL’lik bir ürün bulunan müşterinizin ücretsiz kargo imkanından yararlanmak için 20 TL’lik bir ürün daha alması gerektiğini farz edelim. Bu doğrultuda müşterinize yine siparişin alt kısmında bulunacak şekilde 20 30 TL civarında ürün görseli sunabilirsiniz. Sunduğunuz görselin müşterinizin siparişini tamamlayan bir görsel olması durumunda siparişini 100 TL ve üzerine tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Çapraz satış esnasında sepetteki ürüne benzer ve tamamlayıcı ürünler müşteriye sunulabilir. Ancak; müşteriye ürün sunarken, müşterinin daha önceki davranışlarını, nelerden hoşlandığını ve hangi ürünleri satın alabileceğini geniş kapsamlı bir ‘veri toplama’ ile önceden kestirebilmeli, ona ilgisini çekmeyen ürünler sunmaktan kesinlikle uzak durmalısınız.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap