Bilgi Bankası

E-Ticaret’te Çapraz Pazarlama

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Başarılı bir deneyim, E-ticaret için çapraz pazarlama

E-ticarette başarılı deneyim sahibi olan bir kuruluş Proticaret. Bu kurum E-ticaret’i kendisine felsefe edinmiş Proticaret birçok deneyim sahibi. Proticaret bu deneyimlerini sizlerle paylaşmak istiyor.

E-ticarette Çapraz Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticarette en önemli adım ekip oluşturmak. Bunun ardından da yapılacak çalışma ise oluşturulan ekiple iş modellerini belirlemek.  Klasik ticaret içinde bulunan bazı iş modelleri e-ticaret için uygulanabilir durumda. Çapraz Satış yöntemleri de bunlardan birisi. Bu satış yöntemi içinde aynı iş kolu üzerinde ya da farlı iş kolları üzerinde faaliyet gösteren firmaların ortak hareket etmesi ve satış yapmalarıdır. Çapraz satış bir ürünün yanında bir ürünü satmak gibi görünse de aslında güçlü iki markanın ya da organizasyonun iş birliği yapması olabilir. Örneğin, e-ticaret sitenizden 100 liraya kadar alışveriş yapan bir müşterinize bir tiyatro biletini hediye verebilirsiniz. Üstelik bu tiyatro biletini e-ticaret sitenizde yayınlayacağınız reklam karşılığı alabilirisiniz. Böylece bir taşla birkaç hedef vurma şansını yakalarsınız. Proticaret uzmanlarının incelediği bir başka yöntemde ise az satılan bir ürünün yanında sürümü çok ama kazancı az bir ürünü promosyon olarak verebilirsiniz.  Çapraz pazarlamada bir başka yol ise, belli oranlarda alım yapan müşterilere farklı sektördeki ürünlerden indirim sağlamaktır.

E-ticarette Çapraz Satış yöntemi ile kim ne kazanır

Günümüz ekonomik atraksiyonlar günü. Çapraz satış yöntemleri ile sadece siz değil herkes kazanır. Nasıl mı sorusunun cevabı sizin oluşturacağınız çapraz ticaret modeline bağlı. Fakat her modelde en çok kazanan unsur müşteri. Çünkü müşteri, bir alışverişte iki ürün alıyor. Öte yandan iki değişik kurum, iki ürün satıyor. E-ticaret firması ise hem promosyon ürün veriyor hem de reklamını yapıyor. Yani üç köşeli bir kazançlı pazarlama oyunu oynanıyor. Bu işin bir püf noktası var, Çapraz pazarlamayı müşterinize öneren personelinizi de unutmamanız gerekli. Ona bu satışlarda küçük bir prim verdiniz mi? Çok kazançlı sisteminiz tıkır tıkır işler.

Yazar hakkında

Proticaret

2 Yorumlar

  • Wow! what an idea ! What a concept ! Beautiful .. Amazing …
    I usually don’t post in Blogs but your blog forced me to, amazing work.. beautiful …
    Please, can you PM me and tell me few more thinks about this, I am really fan of your blog…

Yorum Yap