Bilgi Bankası

E-ticaret

Tarafından yazılmıştır editor pro

Ticaret, bugünkü mesleklerin neredeyse tamamını oluşturan, insanın sosyalleşme ihtiyacından ortaya çıkmış, en büyük gelir kaynağı. Herşey gibi ticaretin de gelişmesi, ilerlemesi gerekiyor. E-ticaret, ticaretin ham halinden bugüne kadar gelinen en son noktadır. Türkiye’de 130 bin kadar, dünya çapında ise 54 milyon kişi ve kurum e-ticaret sitelerinde aktif şekilde alışveriş yapmakta. İnternetten alışveriş yapmak sadece kolay olduğu için tercih edilmiyor; aynı zamanda daha ucuz ve daha güvenilir markalara hızla ulaşılabiliyor. Pek çok marka üreticinin yerel satış noktalarını her şehirde bulabilmek mümkün değil. Ancak internet üzerinden kolaylıkla ürün satın alınabiliyor. Satıcı için de daha fazla avantajı var. Yer kirası, vergilendirme prosödürleri, çalışanları koordine etmek, müşterilerle birebir ilgilenmek gibi sorumlulukların tamamı hafifliyor. E-ticaret sitesi sahipleri kurulum aşamasından itibaren en geç 3 ay içerisinde kâra geçmekteler. Doğru adımları, doğru zamanda uygulayan e-ticaret siteleri için bu süre çok daha kısa. Sektör hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, satış yapmanızı etkileyecek başka faktörler de vardır. Örneğin; tanıtımlarınızın türü, biçimi, metinlerini kendi başınıza hazırlayabiliyorsunuzdur ancak site kod tabanını geliştiremiyorsunuzdur; bu gibi ihtiyaçlar her zaman olacaktır, bir sefere mahsus olarak site hazırlanmaz veya tanıtım yapılmaz; e-ticaret sektörü en çok geliştirme talep eden sektördür.

 

Sanal pazarlama yöntemleri, birebir iletişim kurulabilen müşterilere uygulanan pazarlama yöntemlerinden daha farklıdır. Birçok web sitesinde, video paylaşım ağında ve sosyal medya sitelerinde reklam görmek kullanıcılar için olağan bir durum haline gelmiştir ve genelde reklamlara dikkat etmezler. Ancak e-ticaret siteleri bu anlamda daha avantajlıdırlar. Ürünlerinin reklamını yaparken daha öncesinde internette alışveriş sitelerine girmiş, ürün satın almış kişilere yönelik yayınlatabilmekteler. Örneğin; bir gün önce arama motorunda bir cep telefonunun fiyatını veya özelliklerini araştıran kişiye sizin e-ticaret sitenizdeki aynı model – marka cep telefonu reklam olarak sunulabilmektedir. Ticari reklamların böylesine öznel ve nokta atışı yapabiliyor olması site sahipleri için de elbette büyük avantaj.

 

E-ticaret siteleri temelde ikiye, detayda ise 7’ye ayrılmakta. Yerel çapta satış yapılacaksa bunlardan sadece 3 tanesini bilmek yeterli olacaktır, Yerel kelimesinden kasıt, yurt içi satıştır. Birçok işletme, bulunduğu şehre ve ilçeye yönelik hizmet verdiğini belirten e-ticaret sitesi kurmakta, özellikle son yıllarda işletmelerin çoğu web sitesi sahibi haline geldi. Belli bir ile veya illere hizmet veren e-ticaret siteleri küçük çaplıdırlar ve aşırı rekabet olmadığından sadece arama optimizasyonlarına önem verirler. Yurt içinde her yere kargo ile ürün gönderen, hizmet sunuyorsa en az 65 ilde bayiliği bulunan e-ticaret siteleri için e-ticaret yapmak ciddi bir meseledir, sırf site yönetimi için bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Yurt içinde her yere satış yapan, marka bir e-ticaret sitesi olmak kolay değil. Ürün sermayesi her ne kadar yüksek olmasa da, tanıtım ve reklam bütçesi kesinlikle hatrı sayılır miktarda olmalı, aksi halde büyük bir çıkış beklenmemelidir. Şuanda e-ticaret sitelerinin en iyisi dahi toplam gelirinin %45’ini sosyal medyada reklam, arama motorlarında ön plana çıkma ve ürün tanıtım video oluşturma gibi reklam ağlarına ayırmaktadır. Yeni kurulmuş e-ticaret web sitelerinin reklam ihtiyacı çok daha yüksek olacaktır.

 

Genel itibariyle e-ticaret hakkında söylenebilecekler bunlar. Ancak son olarak e-ticaretin geleceğin tek pazarı haline geleceği de belirtilmeli. E-ticaret ile takı, kıyafet, elektronik eşya, kozmetik ürünleri vb. satın alınabilmekte, hatta yemek sipariş edebilme imkanı dahi verilebilmekte. Sadece buna bakılarak dahi e-ticaretin geleceğinin ne kadar parlak olduğu anlaşılabilir.

Yazar hakkında

editor pro

Yorum Yap