Bilgi Bankası

E-ticaret ürün açıklaması nasıl yazılır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret ürün açıklaması nasıl yazılır?

İnternet sitelerinde özgün içeriğin önemi her geçen gün artmaktadır. Artık arama motorları benzer veya kopya içerik kullanan e-ticaret sitelerini maalesef ki ciddiye almamaktadır. Bu yüzden internet sitenizde bulunan tüm metinler size ait ve kullanıcı odaklı yazılmalıdır.

Ürün açıklamalarını etkileyici bir şekilde yazmanız müşterinizin satın alma olasılığını etkileyecek faktörlerden bir tanesi olduğunu unutmayın. İmla kurallarına dikkat ederek ve aynı zamanda hedef kitlenize uygun bir dil kullanarak yazmanız sizin için çok önemlidir.

E-Ticaret siteleri ürün açıklamaları yazarken, ürün hakkında kısa, öz ve anlaşılır bilgi vermeniz gerekiyor. Satış odaklı yazacağınız açıklamalar size herhangi bir avantaj sağlamayacak aksine kullanıcıların güvensizliğine neden olabilir. Bu yüzden, kullanıcılar için ürün hakkında bilgi aktarıcı ve ürünü tanıtan özgün cümleler ile hazırlayın.

Özgün içerik ve benzersiz içerik arasında ki fark

Birçok forum ve blog yazılarında gördüğünüz “özgün içerik” konusu en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biridir. Farklı bir siteden alacağınız ve özgünleştireceğiniz içerikler size uzun vadede maalesef ki yarar sağlamayacaktır. Arama motorları her geçen gün kendini güncelliyor ve sistemini yeniliyor. Bu yüzden ürün açıklamaları, kategori yazıları gibi yazacağınız tüm metinler tamamen benzersiz ve size ait olması gerekiyor.

Bir ürünü satıyorsanız zaten o ürün hakkında bilgiye sahipsiniz demektir, bu yüzden kısa ve özgün olarak hazırlayacağınız içerikler ile pazarlamayı mükemmel hale getirebilirsiniz. E-ticaret sitesine sahip olan kişilerde “aman, kim okuyor bu yazıları” diye düşünenler de var fakat kesinlikle bu şekilde düşüncelere kapılmadan içeriklerinizi profesyonel bir şekilde hazırlayın.

Ürün açıklamalarının arama motorlarına etkisi

E-ticaret sitenizde kullandığınız kullanıcı odaklı içeriklerin tümü arama motorları için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Farklı sitelerden alınmamış ve size özgü yazılmış olan yazılar sayesinde başlık ve açıklamaları da aynı şekilde özgün yazarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

Ürün açıklamalarının uzunluğu ne kadar olmalı?

Müşterileriniz ürün açıklamalarını okurken sıkılmamalı ve en akıcı şekilde bilgi aktarılmasını ister. Bu yüzden maksimum 200 karaktere kadar ürün açıklamaları oluşturabilir ve müşterilerinize sunabilirsiniz.

Bazı özel ürünlerde bu açıklama uzayabilir, standart olarak giyim vb. ürünlerde açıklamaları fazla uzatmadan ve tamamen satış odağının dışında ürün hakkında bilgi verici metinler kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Öneri: Arama motorlarında ürün sayfalarınızın üst sıralarda gözükmesi için mutlaka ürün açıklaması, başlık ve meta açıklamalarının özgün olması gerekiyor. Bu yüzden önem vererek hazırlayacağınız her ürün sayfasında geri dönüş mutlaka alıntı olana göre daha fazla olumlu olacaktır.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap