Bilgi Bankası

E-Ticaret sitelerinin uygulayabileceği 3 satış stratejisi

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret sitelerinin uygulayabileceği 3 satış stratejisi

E ticaret günümüzde çoğu satış firmasının sıkça kullandığı ve çok olumlu sonuçlar aldığı bir uygulamadır. E ticaret sayesinde şirketler düşük maliyetle yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Bu alanda her firma çalışmalarını daha da geliştirmekte ve her gün yeni bir strateji uygulamaktadır. Şimdi bu stratejiler nelerdir ve en doğru şekilde nasıl uygulanmalıdır konularından bahsetmek istiyoruz.

Tıklama Başına Ödemeli Reklam

Bazı yöntemler vardır ki e-ticaret ile faaliyet gösteren firmalar bu yöntemleri kullandığı takdirde düşük maliyetlerle büyük kazanımlar elde edebilmektedir. Bunlardan e önemlisi ise Pay-per-click Advertsining yani Tıklama Başına Ödemeli Reklam uygulamasıdır.

Bu uygulama reklam çalışmaları ile hayat bulmaktadır. Reklam çalışmalarının neticesinde elde ettiğiniz bütçe sayesinde hedeflerinizi kısa süre içinde hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Site içindeki hareketliliği arttırmak adına uygulama son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Bu demek değildir ki bu strateji sadece kısa zamanda uygulanmalıdır. Yönteminizi uzun zamana da yayabilme başarısını gösterdiğiniz takdirde faydalarını görebilmeniz mümkün.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama da e-ticaret firmalarının elini güçlendiren en öneli uygulamaların başında gelmektedir. Bir firma sattığı ürünler hakkında bilgiler vermek adına paylaştığı yazılar sayesinde ürünlerinin daha rahat anlaşılabilmesini sağlayabilir ve faydalarının altını rahatlıkla çizebilir. Bu da o firmanın e-ticaretteki satışlarını otomatik olarak arttıracaktır.

İçerik pazarlaasının nasıl olduğuna ve ne gibi faydalar sağlayacağına örnek vermek gerekirse akıllı ev aletleri satan bir firmanın oluşturduğu blogda yazdığı ürün yazılarını gösterebiliriz. Satışı yapılan tüm akıllı ev aletlerinin nasıl kullanıldığını ve kullanım neticesinde alınan sonuçları yazıya döktüğümüz takdirde, tüketiciler satın alacağı ürünler hakkında daha net bilgilere ulaşabilecek ve ürünü güvenerek satın alabilecek. Bu da firmanın e-ticaretteki satışlarına hızlı yükselen bir ivme kazandıracaktır.

Yarışma Pazarlama

Yarışma pazarlama( Contest Marketing) e-mail ve indirim pazarlama stratejileri gibi çok etkili bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bu strateji site içindeki hareketliliği de arttıracağı gibi aynı zamanda daha çok kişi tarafından duyulmasını da sağlayacaktır. Örneğin bir sitenin sosyal medya hesaplarında düzenlediği yarışmalar bu konuda büyük bir önem arz etmektedir.

E-ticaret sitesi bir ürünün reklamını sosyal medya hesaplarında en çok kullanan kişiyi ödüllendireceğini duyurur. Bunun neticesinde yüzlerce kişi paylaşım yapmaya başlar ve böylelikle onların paylaşımını gören gene yüzlerce kişi hem site hem de sitede satılan ürünler hakkında bilgi sahibi olur. Bu durum bir belki de bir e-ticaret sitesinin en zahmetsiz ve masrafsız reklam stratejisine de örnek gösterilebilir.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap