Bilgi Bankası

E-Ticaret sitelerinin açılış hızı nasıl olmalıdır

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret sitelerinin açılış hızı nasıl olmalıdır

E-ticaret sitelerinin hızı, kullanıcıların kullanılabilirliği açısından hem de arama motorlarında daha üst sıralarda gözükmeniz açısından en önemli faktörlerden bir tanesidir. Hedef kitleniz internet sitenize ulaştığında dakikalarca yüklenmeyen sayfalardan hoşlanmaz ve geri kaçabilirler. Bu durum satışlarınıza da olumsuz yansır ve mutlaka sitenizin açılış hızı hızlı olmalıdır.

Müşterileriniz, ürünler arası geçişlerde hızlı olmasını isterler. İnsanlar sabırsızca her şeyin hemen yüklenip görmesini istediği konusunda sanırım hepimiz hem fikiriz. Bu durumda aynı durum ile sizde karşı karşıya kaldığınızda mutlaka rahatsızlık duyuyorsunuzdur. Bu yüzden yaptığınız ve yapacağınız tüm çalışmalarda mutlaka kullanıcı odaklı ve kullanıcıların kullanım kolaylığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

E-ticaret site hızını etkileyen faktörlerden bazıları

  • Resimlerin optimize edilmeden yüklenmesi

Birçok e-ticaret sitesi sahibi bu konuda bilgi sahibi olmadan resimleri internetten bularak veya direk olarak çektiği resimleri sisteme yükleme işlemini yapıyor. Yüzlerce hatta binlerce ürün olan bir sitede boyutları büyük olan resimlerin eklenmesi bu durumu çok fazla etkilemektedir.

Bu yüzden resimleri sisteme eklemeden önce mutlaka ufak işlemler yaparak optimize işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu işlemleri gerçekleştirirken boyutu ufaltacağız diye kesinlikle kalitesini düşürmeyin. E-ticaret sitelerinde ürün ve reklam resimleri insanları satın almaya teşvik eden en önemli aracıdır. Bu yüzden maksimum çözünürlük ile yapabileceğiniz en iyi küçültme işlemini gerçekleştirmeniz en doğrusu olacaktır.

Çok rahat bir şekilde Photoshop programı ile veya sadece bu işlemler için açılmış olan platformlarla dakikalar içerisinde resminizi küçültebilir ve ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekleyeceğiniz resimlerin boyutları kullanılacak alana uygun olması da gerekiyor. Örneğin: 800×800 piksel bir alana 1500×950 fotoğraf boyutu eklemek fazla olacağından dolayı mutlaka bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gerekiyor.

Önerimiz: Sisteme çok fazla resim ekleyeceksiniz, CDN sistemini araştırmanızı ve kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu şekilde sunucunuzu yormadan dışarıdan bu şekilde hizmet alarak resimlerinizi çekebilirsiniz.

  • Uygun bir şekilde kodlanmış alt yapı kullanın

E-ticaret firmanızı seçerken kodlama yapısını test etmeniz ve son teknolojiye her zaman ayak uyduran bir firma seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bazı durumlarda ne yaparsanız yapın, sisteminizin kod yapısı doğru şekilde olmadığından dolayı yavaş olabilir. Bu yüzden mutlaka e-ticaret paketleri alırken bu durumu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  • Hosting seçimi

E-ticaret sitesi için hosting seçimlerinde cimri davranmanız birçok hata ile karşılaşmanız anlamına gelir. Bu yüzden hosting seçerken alt yapınıza uygun olması ve aynı zamanda hizmet vereceğiniz ülkeye ait olması oldukça önemlidir.

E-ticaret site hızı ile ilgili daha fazla bilgileri blog sayfamızda sizlerle paylaşacağız. Sürekli takipte kalmanızı ve sitelerinizi sizlere öneride bulunduğumuz şekilde güncellemenizi öneririz. Unutmayın, sitenize ne kadar iyi bakarsanız sizlere o kadar meyve verecektir. Bu yüzden kesinlikle e-ticaret sitenizden ilgiyi kesmeyin.

Yazar hakkında

Proticaret

1 yorum

  • sürekli bu şekilde bilgi vermenizden dolaı bizi aydınlatıyorsunuz resimlerin düzenlenmesi gerektini bilmiyordum bahsettiginiz cdn nasıl yapabilrim bunu da açıklar mısınız?

Yorum Yap