Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri sosyal medya hesaplarını nasıl kullanmalıdır

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret siteleri sosyal medya hesaplarını nasıl kullanmalıdır

Günümüzde sosyal medya platformlarının 7’den 70’e herkesin kullanması ile birlikte özellikle e-ticaret siteleri için harika bir pazar alanı oluştu. Firmalarda sosyal medya üzerinden hedef kitleye ulaşmak amacı ile birçok eylem göstermektedir. Ülkemizde sosyal medya kullanımı konusunda en profesyonel iş yapan büyük firmalar Coca Cola, Türkcell ve Nike markalarıdır.

Öncelik olarak, sosyal medya ne işinize yarar?  

İşletmelerin büyümesi ve gelişebilmesi için yeni müşteriler edinmesi veya hedef kitlesi ile etkileşim içerisinde olup doğru bir şekilde analiz yapması gerekiyor. Sosyal medya üzerinden yeni müşterilere ulaşabilir, müşterileriniz ile etkileşim halinde olabilirsiniz. Birçok kampanya düzenleyebilir ve hedef kitlenize sunabilirsiniz tüm bunları yaptıktan sonra firmanızın markalaşma süresince analizlerini çıkartarak kendinize yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

E-Ticaret sosyal medya kullanımı için önerilerimiz

 • Hedef kitlenizin gün içerisinde en aktif saatinin analizini yaparak bu saatlere göre günde en fazla 3 gönderi paylaşımı yaparak etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
 • Twitter, yukarıda belirttiğimizin tam tersi olarak, ne kadar sıklıkla paylaşım yapılırsa yapılsın hedef kitleniz için problem yaşamayacaktır.
 • Sosyal medya üzerinden ürün veya hizmet tanıtımlarında kullandığınız görseller hedef kitleniz tarafından çok dikkat çekici olmalı ve aynı zamanda yüksek çözünürlükte kullanmalısınız. Kullanıcılara sunacağınız kalitesi düşük olan görseller hizmet veya ürünü satın almaları için yeterli olmayacaktır.
 • Yaptığınız tüm kampanya ve tanıtımlarda direk satın alma odaklı olmamalı ve müşterilerinizi satın alma adımından önce ‘bilgi al’ şeklinde yönlendirmeniz daha doğru olacaktır. Müşteri sizinle etkileşim kurduğunda satışı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilir ve müşteri ile aranızda bağ oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca unutmayın ki sosyal medya internet sitenizin arama motorlarında sıralamasını arttırması için harika bir platformdur. Bu yüzden yaptığınız tanıtım ve kampanyalarda daha detaylı bilgiyi internet sitenizde yer verebilir ve sosyal medya üzerinden sitenizin linkini paylaşarak ziyaretçi akışını sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya platformları üzerinden oluşturacağınız kampanya metinleri için çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Güven vermeyen yazım dilinden uzak durmalısınız.
 • Uyguladığınız kampanyalarda hedef kitlenizi daha fazla etkilemek ve güveni arttırmak adına ücretsiz olarak uyguladığınız hizmetleri mutlaka belirtin. Örneğin: bedava kargo, kapıda ödeme vb.
 • Twitter üzerinden yapacağınız paylaşımlarda kısa ve öz açıklamalar ile hedef kitlenize ulaşın.
 • E-ticaret sitelerinin sosyal medya kullanımı üzerine yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi sosyal medya hesaplarını tamamen satış odaklı kullanmasıdır.

Sadece satış odaklı değil, müşterilerinizi doğru bir şekilde analiz ederek bilgi verici ve eğlendirici içeriklerde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde paylaşımlarda etkileşim oranının fazla olacağından insanların paylaşımı ile yeni müşterilere sahip olabilirsiniz.

 • Özel gün ve haftaları unutmayın, aylık olarak oluşturacağınız takvime sadık kalarak hoş görseller ile özel gün ve haftaları kutlamanız sizin adınıza yararlı olacaktır.
 • En önemli husus, size gönderilen mesaj ve yorumlara en hızlı bir şekilde cevap vermenizdir. Müşterileriniz ile ilgilendiğinizi hissettirirseniz bu alışveriş sürecini daha da hızlandıracaktır.

 

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap