Bilgi Bankası

E-Ticaret Siteleri Sosyal Medya Hesaplarını Nasıl Kullanmalıdır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret sitenizin günlük ziyaretçi hitinin yükselmesi adına Seo ve Google Adwords araçlarını kullanmanız; arama motorlarında yükselmenizi sağlıyor olabilir. Lakin sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde kullanmıyorsanız; kaybettiğiniz çok sayıda müşterinin olduğunu üzülerek, söylemek istiyoruz.

Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus, Tumblr vb. sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde yöneterek; hem sitenizi hem de ürünlerinizi potansiyel müşterilerinizle daha kolay bir şekilde buluşturabilir; hem de satış hacminizi yükseltebilirsiniz.

Peki; sosyal medya hesaplarınızı yönetirken, neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor?

·        Çekiliş, kampanya ve etkinliklere yer verin

Özellikle Instagram’ı e-ticaret kanalı olarak kullananların en sık başvurduğu yöntemlerden biri çekiliş, kampanya ve etkinliklere yer vermeleri! Böylelikle müşterilerinizin sizi takipte kalmalarını sağlayabilir; müşteri memnuniyeti ilkesine ne denli özen gösterdiğinizi onlara kanıtlayabilirsiniz.

·        Facebook hesabınızda Store eklentisini kullanın!

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook’ta hesap açarak; firmanızın ve sitenizin popülerliğini arttırabilirsiniz. Ürün görsellerini ve ziyaretçilerinizi ürüne yönlendiren linkleri paylaşabileceğiniz Facebook hesabınızda Store eklentisi aracılığıyla ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Dilerseniz; Facebook Store eklentisi bulunan bir e-ticaret paketi satın alarak; işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

·        Ürün görsel ve içeriklerini günün doğru saatlerinde paylaşın!

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız görsel ve içeriklerin paylaşım saatlerinizin satış sürecini belirleyen en önemli etkenler içerisinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun için takipçilerinizin hangi saatlerde daha aktif olduğunu tespit etmeniz gerekiyor.

Potansiyel müşterilerinizin hangi zaman diliminde daha aktif olduğunu belirlemek için gün içerisinde birkaç görsel paylaşarak, hangi paylaşımdan daha çok geri dönüşüm aldığınızı belirleyin. Bir sonraki paylaşımınızda bu noktayı da göz önünde bulundurun!

·        Rakiplerinizi Takip Etmeyi Unutmayın!

Rakiplerinizden geri kalmamak adına onların sosyal medya hesaplarını gizliden de olsa takip etmeyi unutmayın. Bu sayede neyi nerede yanlış yaptığınızı daha iyi gözlemleyebilir; yepyeni kampanya ve stratejiler geliştirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap