Bilgi Bankası

E-ticaret siteleri için sosyal medya yarışmaları düzenleme

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret siteleri için sosyal medya yarışmaları düzenleme

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık 7’den 70’e artık herkes akıllı telefonlara sahip ve sosyal medya platformlarını basit bir şekilde kullanabilmektedir. E-ticaret sitelerinde marka, ürün bilinirliğini ve müşteri potansiyelini arttırmak adına son zamanlar da sıkça kullanılan yöntemlerden bir tanesi de sosyal medya platformları üzerinden çeşitli yarışmaların düzenlenmesidir. Markalar genellikle belirli ürünler için oluşturdukları kampanyalarda veya sosyal medya hesaplarında ki takipçi ve beğenilerini arttırmak adına yarışmaları yapmaktadır.

Bu tür kampanyalar için amacınızın ne olduğu belirlemeli ve bu şekilde kampanyalarınızı oluşturmalısınız. Peki, bu durumda kampanya amaçları ne şekilde belirlenir?

Yarışmanın amacını belirleyin

Oluşturacağınız bu kampanya ile elde edeceğiniz sonuçların ne yönde olduğunuzu iyi tespit etmeniz gerekiyor. Bunlar arasında marka bilinirliği, takipçi arttırma, kampanya ve fırsatları tanıtmak gibi amacınızı belirlemeniz alacağınız sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Tüm bunlardan sonra, yarışma için geçerli olan koşullar, şartlar ve konusunu belirlemeniz gerekiyor.

Kullanıcılarınız için oluşturacağınız bu kampanyalar için katılımların nasıl olacağı ve kuralları önceden belirtmeniz gerekmektedir. Kullanıcılar yarışmaya katılmak için neler yapması gerekecek? Örnek olarak birçok kampanyada Facebook sayfaları üzerinden bir gönderinin paylaşımını yapılması ve bu paylaşım ile birlikte birkaç arkadaşını etiketlenmesi isteniyor. Bu tür yarışmalarda ne şekilde yapılacağı konusunda kullanıcıları bilgilendirmeniz gerekiyor.

Yarışmadan önce kuralları da belirtmeniz ve kuralların yer aldığı bir sayfa hazırlamanız yararlı olacaktır. Katılacak kişiler bu kuralları ve ne şekilde katılacakları konusunda bilgi sahibi olmak isteyecektir. Eğer ki bu tarz hazırlıkları yapmazsanız, bu yarışma sürecinde birçok aksilikle karşılaşabilirsiniz.

Peki, yarışma yapıldı ve kazananlar nasıl seçilecek?

Yaptığınız yarışmada kazananların nasıl seçeceğiniz konusunda da önceden karar vermeniz ve insanlara sunmanız gerekmektedir. Çekiliş sonrasında kazananları katılan tüm herkesi görebileceği platform üzerinden bildirmeniz gerekecektir.

Facebook’ta yarışma düzenliyorsanız farklı platformlarda da duyurun

Yarışmanızı Facebook üzerinden yapıyor olsanız bile diğer kanallar üzerinden de kullanıcılarınıza ulaştırabilirsiniz. Sadece Facebook üzerinden yapacağınız tanıtımlar oradaki hedef kitleniz tarafından duyulur ve ilgi görür. Farklı kanallardan da yarışmayı tanıttığınızda, yarışmalara çok daha fazla katılımlar alabilirsiniz.

Yarışma sonuçlarını mutlaka analiz edin

Yarışma sonrasında istediğiniz verilere ulaşıp, ulaşamadığı konusunda verileri incelemeniz gerekmektedir. Düzenlediğiniz yarışmanın size ne gibi artıları ve eksikleri oldu ve nasıl geri dönüşler sağladınız. Tekrardan farklı bir yarışma düzenlediğiniz de daha iyi stratejiler geliştirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap