Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri için SEO önerileri

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret siteleri için SEO önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden alışveriş her geçen gün artarken sizde geç kalmadan çalışmalara başlamanızı öneririz. Unutmayın, tüketiciler ürün satın alırken arama motorları aracılığı ile arama yapmakta ve çıkan sonuçlara göre sayfaları ziyaret etmektedir.

Bu yüzden internet üzerinden satış yapıyorsanız ve henüz marka değeriniz yoksa işler biraz daha zor hale gelmektedir. Bu yüzden internet siteniz için arama motoru optimizasyon işlemini doğru ve etkin bir şekilde yapmanız durumunda daha fazla ziyaretçiye hitap edersiniz aynı zamanda marka bilinirliğinizde artar.

Peki, nasıl yapacaksınız?

  • Anahtar kelime analizi

Çalışmalarınıza başlamadan önce hangi kelimelerde arama sonuçlarında çıkmak istediğinizi doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Bu konu ile ilgili blog sayfamızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve anahtar kelime analizi nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet siteniz yeniyse anahtar kelime analizi yaparken yüksek rekabetli kelimeler yerine daha düşük kelimeler üzerinde çalışmalar yaparak sayfalarınızı güçlendirebilirsiniz.

  • Kategorileriniz ve ürün bilgileriniz

E-ticaret sitenizde kullanacağınız ürün başlıkları, açıklamaları ve etiketleri doğru bir şekilde seçmeniz en önemli hususlardan bir tanesidir. İçerik hakkında yazımızın ilerleyen kısmında detaylı bilgi vereceğiz fakat şunu belirtmeliyiz ki SEO çalışmalarını destekleyici en önemli faktör içeriğinizin özgün ve kaliteli olmasıdır. Kategori ve ürün açıklamalarınız mutlaka kullanıcılar tarafından dikkat çekmeli ve akıcı, anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır.

  • Sosyal medya platformlarını mutlaka kullanın

İnternet sitenizdeki ürünleri veya yazdığınız blog yazılarını sürekli ve sistematik bir şekilde sosyal medya platformları üzerinden hedef kitleniz ile paylaşın. Ayrıca sosyal medya platformları arama motorları içinde çok değerli olduğundan oradan gelecek olan ziyaretçiler sayesinde arama sonuçlarında yükselebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden müşterileriniz ile etkileşim halinde olmayı unutmayın. Paylaşımlarınıza yazılan yorumları mutlaka inceleyin ve hızlı bir şekilde cevap vermeyi ihmal etmeyin.

  • Ürün ve blog sayfanızda yorumlara izin verin

Ürünlerinizin ve blog sayfalarınızda yazdığınız içeriklerde mutlaka müşterilerinizin yorum yapmasına izin verin. Arama motorlarına olduğu fayda kadar sizin satışlarınızı da etkileyecek en önemli hususlardan bir tanesidir. Müşterilerinizin ürün veya blog sayfalarınızda memnuniyetini dile getirmesi diğer potansiyel müşterilerin satışlarını etkileyebilir.

  • Görsel kalitesi ve isimlendirmesi

Arama motorları yaptığı tüm güncellemelerde kullanıcı odaklı çalışması zaten her şeyi ortaya koyuyor. Bu yüzden sizde yapacağınız tüm çalışmaları müşterilerinizin analizini gerçekleştirerek yaptığınızda zaten SEO işlemlerinin kurallarına uymuş oluyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de görsellerinizin kaliteli olmasıdır. Eğer ki görselleriniz kaliteli olursa, müşterileriniz ürünleri daha detaylı inceleyebilirler. Ürünlerin detayları belli olmaması müşteri açısından kötü izlenim yaratmaktadır. Bu yüzden mutlaka görsellerinizi kaliteli kullanmanızı öneririz.

Ayrıca görsellerinizin arama motorlarında yer almasını istiyorsanız sisteme eklerken mutlaka isimlendirmesini ürünün adını yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu yüzden resimlerinizde örneğin, IMG001.jpg yerine kirmizi-kislik-kazak.jpg şeklinde isimlendirmeniz “Görsel Arama” kısmında çıkmasına yarar sağlayacaktır.

  • Google araçlarını kullanmaya özen gösterin

Google’nin sunduğu webmastertools araçları ile robotların internet sitenizi daha sık ve hızlı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuyla alakalı internet sitemizde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu araçlar ile sitenizin analizlerini yapabilir ve bu analizler doğrultusunda kendinize oluşturduğunuz stratejiler ile sitenizi daha iyi optimizasyon edebilirsiniz.

  • Kaliteli içerik kullanın

İnternet sitenizde bulunan tüm içerikler mutlaka özgün, anlaşılabilir ve kaliteli olması gerekiyor. Eğer ki farklı sitelerden alıntı yaparak internet sitenizi doldurursanız arama sonuçlarında maalesef ki üst sıralarda yer edinemezsiniz. Bu yüzden internet siteniz için içerikleri kendiniz oluşturabilir veya dışarıdan hizmet alarak profesyonel bir şekilde içeriklerinizin girişini yapabilirsiniz.

Not: Bu konu hakkında birçok firma sizlere SMS, telefon ve mail yoluyla ulaşabilir. Arama motoru optimizasyonu konusunda hiç kimsenin tam anlamı ile otorite olmadığını unutmayın. Bu yüzden size arama sonuçlarında ilk sayfa, ilk sıra gibi sözler veren kurum ve kişilerden uzak durmanızı öneririz.

Sitenizi ne kadar kaliteli bir şekilde hazırlar ve aynı durumu bozmadan devam ederseniz güçlü hale gelecektir. Bu yüzden optimizasyon sürecinde yapacaklarınız tamamen kullanıcı odaklı olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte internet siteniz zamanla arama motorlarında üst sıralarda yer alacaktır.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap