Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri için rakip analizi nasıl yapılır?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret siteleri için rakip analizi nasıl yapılır?

Günümüzde tüketiciler alışveriş için çoğunlukla e-ticaret sitelerini kullanmaktadır. Bu durum gün geçtikçe, tüketicilerin e-ticaret sitelerine olan güvenini çoğaltmaktadır. Birçok işletme bu yüzden sanal mağazasını oluşturarak ürün veya hizmetlerini hedef kitlesine sunmayı hedeflerler. Her geçen gün sektöre yeni işletmelerin katılması ile birlikte rekabet sürekli artmaktadır. Bu durum aynı zamanda kullanıcılar içinde kafa karıştırıcı hale gelmiştir. Kendi sektörünüzde rakipleriniz ile baş edebilmeniz için iyi bir analiz yapmanız gerekmektedir.

Rakiplerinizin hizmet ve ürünü sunduğu süre boyunca A’dan Z’ye birçok noktayı analiz ederek kendi eksiklerinizi bulabilirsiniz. Sadece sizin eksikleriniz değil rakiplerinizde gördüğünüz eksikleri de kendiniz için avantaja dönüştürebilirsiniz. Bu çalışmaları doğru bir şekilde analiz ederek hedef kitlenize sunduğunuzda mutlaka olumlu sonuçlar olarak size geri dönüş sağlayacaktır. Peki, rakip analizini nasıl yapmalısınız?

Rakiplerinizin tasarım ve kullanılabilirliğini kontrol edin

Kullanıcılarınız için ne kadar kolay kullanılabilir bir internet sitesi sunarsanız müşteri memnuniyeti o kadar artacaktır. Bu yüzden rakiplerinizin tasarımından, iç sayfaları, ödeme sayfaları ve müşterilerinizin ulaşabileceği tüm sayfaları analiz etmeniz ve bu analizler sonrasında çıkaracağınız rapora göre en iyi şekilde sunmanız sağlıklı sonuçlara yol açacaktır.

İçerik analizi

Rakiplerinizin internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında ki içerikleri kontrol ederek, hedef kitlenize daha profesyonel ve kaliteli içerikler sunmanız gerekmektedir. Bu yüzden sıralama da olan siteleri temel alarak rakiplerinizi analiz etmeniz, onlardan daha iyi içerikler sunmanız hem arama motorları için hem de müşteri kitleniz için oldukça önemlidir. İçerik sadece metin olarak değil, video ve görselleri de incelenmelidir. İnternet sitenize ekleyeceğiniz tüm içerikleri hiçbir şekilde farklı sitelerden almamanız markanızın itibari için oldukça önemlidir.

SEO analizi

Arama motorlarında görünür olmanız ve hedef kitlenize ulaşmanızın en kaliteli ve rahat yolu arama motorları için yaptığınız çalışmalar olacaktır. Çok fazla reklam maliyetleri yerine belirli süre için yapacağınız stratejik çalışmalar ile üst sıralarda yer alabilirsiniz. Tabi ki bunu yapmanın da en önemli noktası rakibinizi SEO konusunda analiz etmeniz ve SEO çalışmalarınızı bu şekilde sürdürmenizdir. Bu noktada bilginiz yoksa profesyonel olarak hizmet sağlayan dijital pazarlama ajanslarından hizmet alabilirsiniz. SEO ile ilgili çalışmaları kendiniz yapmak istiyorsanız internet sitemiz üzerinden birçok bilgiye ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Bu süreç içerisinde iç ve dış SEO olarak bilinen iki işleme dikkat etmeniz gerekiyor. Rakibinizden bir adım daha önde olmak için, yaptığı çalışmaların bir tık daha ötesinde kaliteli çalışmalar yapmalı ve biraz da zamana bırakmalısınız.

Bu listeye birçok analiz konusu eklenebilir, sizler için hazırlamış olduğumuz yazıda en önemli olan konulardan bahsettik. Farklı konularda merak ettikleriniz varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap