Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri için pazarlama stratejileri önerileri

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret siteleri için pazarlama stratejileri önerileri

Rekabet her geçen gün e-ticaret siteleri için artmaktadır. Birçok e-ticaret sitesi sahibi farklı pazarlama stratejileri üreterek hedef kitleye ulaşmanın yolunu arıyor. E-ticaret siteniz var fazla ve hedef kitlenize yeterince ulaşamadığınızı düşünüyorsanız farklı yollar bularak potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Sizlere pazarlama konusunda birkaç öneride bulunacağız.

  • Video pazarlama ile dikkat çekin.

Günümüzde mobil cihazların kullanımı ile birlikte video izleme oranı da sürekli artmaktadır. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili hazırlayacağınız dikkat çekici videolarınızı birçok platformda paylaşabilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ayrıca videolarınız ne kadar dikkat çekici olursa müşterilerinizin paylaşımı ve etkileşimi de fazla olur. Bu yüzden hazırlayacağınız videoları müşterilerinizi iyi analiz ederek sunmanızı öneririz.

Bununla birlikte eski zamanlarda video pazarlama konusu birçok e-ticaret sahibinin bütçesini aşıyordu. Fakat günümüzde akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte artık profesyonel cihazlara gerek yok diyebiliriz. Kaliteli bir akıllı telefon ile hazırlayacağınız tanıtım videoları size video pazarlama konusunda başlangıç seviyesinde yeterli olacaktır.

  • Mikro/paravan siteler ile hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Giyim üzerine bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayalım, ürün ve hedef kitlenizi ilgilendiren farklı blog siteleri oluşturarak birçok paylaşım yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu siteler otorite haline geldiğinde ana sitenize reklam, link çıkışları yapabilirsiniz. Ayrıca bu blog siteleri sayesinde birçok anahtar kelimede arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu şekilde oluşturduğunuz siteler ile potansiyel müşterileriniz mutlaka artacaktır. Her kategori için hazırlayacağınız siteler uzun zaman sonra çok zor anahtar kelimelerde dahi ana sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilir.

  • Sosyal medyada var olun

Milyonlarca kişinin üye olduğu ve çok aktif kullandığı sosyal medya platformlarını mutlaka kullanmanızı öneriyoruz. Fakat burada kullanırken standart rakiplerinizin yaptığı gibi değil, farklı bakış açısı ile markanızı zedelemeyecek kişiselleştirilmiş kampanya ve paylaşımlar hazırlayabilirsiniz.

Hazırladığınız bu hikâyeler ve paylaşımlar insanlar tarafından dikkat çekici olduğunda hızla yayılacak ve binlerce hedef kitleye ulaşabileceksiniz. Bu yüzden sosyal medya platformlarını sade ve sıkıcı paylaşımlardan ziyade yaratıcı, komik ve dikkat çekici içerikler hazırlayın.

Aynı zamanda sosyal medya üzerinden potansiyel müşterileriniz için farklı kampanyalar düzenleyebilir ve reklam vermeden milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Nasıl mı?

Birçok markanın dâhil yaptığı kampanya ve çekilişler düzenlemeniz sizin hızla büyümenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir paylaşımı hedef kitlenize paylaşmalarını ve içinden şanslı olan 3 kişiye hediyeler verileceğini söyleyin. Bu hediyeleri kazanmak için binlerce kişi paylaşarak sizin marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap