Bilgi Bankası

E-Ticaret siteleri için operasyon yönetimi

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-Ticaret siteleri için operasyon yönetimi

E-ticaret sitelerinin yönetimi maalesef ki sanıldığı kadar kolay değil. Birçok e-ticaret girişiminin başarısız olma nedenlerin başında operasyon yönetiminin doğru yapılmadığından veya firmaların bu süreçleri nasıl yöneteceği hakkında bilgi sahibi olmadığından kaynaklanıyor. Bu yüzden satacak iyi bir ürünüz ve internet siteniz varsa başarılı olmanız için yeterli olmayacaktır. E-ticarette kazanç sağlamanız ve bunun devamını elde etmeniz için birçok öncelikli işlem bulunuyor.

Eski zamanlara göre şuan günümüzde tedarik yönetimi gittikçe zorlaşmaktadır. Firmanız için satacağınız ürünün tedarik edilmesi, depolanması ve sevkiyatı eski zamanlara göre artık daha zor hale geldi. Bunun nedeni e-ticaret sektörünün her geçen gün büyümesi ve zorlaşması diyebiliriz. Artık müşterilerinize ürün devamlılığını ve memnuniyetini sağlamak adına birçok operasyon önemli faktör haline geldi.

  • Ürünlerin yönetimi ve stok planlanma operasyonları

Ürünleri tedarik ettiniz ve işler burada bitmedi. Bundan sonraki önemli olan operasyon süreci ise ürün yönetimidir. Ürün yönetimi e-ticaret firması tarafından ürünün tedarik edilmesi, stok planlamasının doğru bir şekilde yapılması, fiyatlandırılması ve sürekli takip edilmesidir. Aynı zamanda bununla birlikte ürün yönetim sürecinde birçok pazarlama stratejisini de içinde barındırıyor. Bu operasyon süreçlerinin tümü e-ticaret firmasının ürün yöneticileri veya kategori yöneticileri tarafından yönetilmektedir.

Tedarik ve ürün yönetimi hakkında az da olsa bilgi sahibi olduk. Bu işlemlerin ardından lojistik ve depolama operasyonları geliyor, şimdi de lojistik operasyonundan bahsedelim.

  • Lojistik nedir ve e-ticaret lojistik işlemleri?

Müşterileriniz için sunduğunuz ürünlerin taşınması, envanterlerin tutulması, depolanması, paketlenmesi ve idaresi gibi birçok işlemlere denir. Lojistik sanal mağazalardan ziyade fiziksel mağazalar için daha önemli olduğu gerçektir. Lojistik işlemleri için insan gücü, araç ve gereçler ayrıca ürünler için yeteri kadar depolama alanı gerekmektedir.

E-ticaret sektöründe teknolojik gelişmeler ile birlikte günümüzde birçok site sahibi XML entegrasyonu sayesinde bu lojistik maliyetlerini aza indirebiliyor.

  • Ürün teslimatı ve kargo işlemleri

Bir önceki madde de belirttiğimiz şekilde maliyeti en aza indirmek müşterileriniz için olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Ürünlerin teslimat tarihinin geçmesi müşterilerinizin şikayetlerine neden olur. Fakat lojistik masrafların azaltmasıyla bu süreci doğru olarak analiz ederek müşterileriniz için sunacağınız hediye ve indirimli ürünler ile bu durumu dengelemek sizin elinizdedir.

Tüm bu süreçlerde en önemli faktörün müşteriniz açısından ürünün gönderilmesi ve kargolanmasıdır. E-ticaret sitenizde ki ürün gönderimleri için piyasa da ki kargo firmaları ile anlaşabilir, gün içerisinde teslimat ve ücretsiz kargo gibi birçok ek özellikten yararlanabilirsiniz. Bu tarz özellikler müşterinizin memnuniyet derecesini arttıracaktır. Müşteri memnuniyetinin artması sonucunda satışlarınızın olumlu yönde etkileneceğini unutmamak gerekir.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap