İpuçları

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz. Kullanıcılarımızın sistematik, kolay ve hızlı şekilde faaliyetlerine başlaması için bu yolları uygulamalarını öneriyoruz.

E-ticaret sitenizi son kullanıcıya sunacak duruma getirmek için aceleci davranmamalısınız. Kontrolsüz ve acele ile yapılan işlemler size daha sonraki zamanlar için fazladan iş yükü getirecektir.

Genel itibariyle izlemenizi tavsiye ettiğimiz bu yollar, 8 aşamadan ibarettir. Kullanıcılarımızın zaman zaman ilgili bu başlıkları kendi yöntemlerine göre düzenlediklerini ve plansız yapılandırma neticesinde işlemlerinin daha fazla zamana yayıldığını gözlemliyoruz. Söz gelimi; ürün ve kategorilerini tam olarak yapılandırmadan site haritalarını google dizinine gönderebilirsiniz. Daha sonra bu kategorilerde yapacağınız URL değişikliklerinin google tarafından tekrar dizine eklenmesi gerekecek, önceden eklediğiniz linkler geçersiz olacaktır. Aynı işlemi tekrar tekrar yapmamanız için açıkladığımız planlar dahilinde hareket etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Bu doğrultuda sizin için uygun olacağını pek çok kez deneyimlediğimiz başlangıç kriterlerini maddeler halinde görelim:

1) Firma Bilgilerinin Tanımlanması

E-ticaret portalınız aktif edildiğinde ilk yapmanız gereken işlem e-ticaret yönetimi > e-ticaret yönetimi ayarları kısmından firma bilgileri ve iletişim kanallarını tanımlamanız olacaktır. Ardından logonuzu aynı sekmedeki  site logosu kısmından “logo.png” adıyla yüklemelisiniz. Yüklenecek logonun kullandığınız temadaki logo için ayrılmış alana ölçülü eklenmesine dikkat ediniz. Eğer logonuz biçimi nedeniyle orantılı görünmüyorsa, logonuzun web sayfasınızın üst kısmında (header)  yükseklik ve genişlik değerleriyle uygun şekilde ayarlanması için destek talebi açabilirsiniz.

2) Ürün Kategorilerinin Açılması ve Yapılandırılması

Siteniz kurulduğunda demo kategoriler ve ürünlerle gelir. Bu verilerin tamamını hemen silmemenizi öneririz. Önceliklikle kendi kategorilerinizi oluşturmalısınız. Ana kategoriler (1. seviye kategoriler) ürün konseptinizi özetle yansıtmalıdır. Kategori ağacını ise istisnai bir durum yoksa en fazla 3 seviye (1 ana 2 alt kategori) olmak üzere düzenlemenizi öneririz. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar iç içe yerleşen kategoriler arasında kaybolmayacak, aradıklarını daha kolay bulabileceklerdir.

3) Ürünlerin Açılması ve Yapılandırılması

Bir önceki maddede bahsettiğimiz üzere demo kategorileri ve demo ürünleri hemen silmemenizi önermiştik. Oluşturduğunuz kategoriler için en az 10 ürün girdikten sonra demo ürün ve kategorileri silebilirsiniz. Ürünlerinizi eklerken, resimlerin aynı boyutta olmasına dikkat ediniz. Eğer ürün resimlerinizi tek tek aynı boyutta veya oranda girmeniz mümkün değilse dikey ve yatay eksende otomatik ortalamak için httpdocs / web.config dosyasında yer alan  <add key=”ProductImageFixWidth” value=”False” /> satırındaki Value değerini True olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Arama motorları sonuçlarında daha ulaşılabilir olmak adına ürün isimlerini girerken “kullanıcılar nasıl aratıyorsa” o şekilde girmelisiniz. “Google anahtar kelime analizi, arama hacimleri” istatistiklerine göre yapılandırabilirsiniz.

Artık kategorileriniz ve ürünleriniz sitenizi genel itibariyle yansıttığına göre anasayfada yer alan “ürün vitrini” alanlarına bu verilerinizi yerleştirebilirsiniz. Her ürün alanının üzerinde “düzenle” seçeneklerini göreceksiniz. İlgili bu alanlardan hangi kategorileri göstermek istiyorsanız o kategorileri seçebilirsiniz. E-ticaret yönetiminde yer alan “Top10 modüllerinde gösterilecek ürün sayısı” kısmından anasayfa vitrinlerinde kaç ürün görüneceğini belirleyebilirsiniz.

4) Görsel Düzenlemeleri (Slider, Banner, Poster v.b.)

Kullandığınız tema tasarımları için yapılan banner, poster ve slider görsellerine ait PSD dosyaları “uploads/poster” klasöründe bulunmaktadır. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirerek üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. PSD dosyalarında yer alan tasarım kriterlerine uymanızı, mümkünse grafik tasarım konusunda deneyimli kişilere bu değişiklikleri yaptırmanızı öneririz. Kullanılan font biçimleri, renk değerleri temanız için uygun olarak hazırlanmıştır. Farklı bir yapılandırmaya girmeden önce mevcut görsel niteliği göz önünde bulundurarak temanın aslına sadık kalmanızı öneririz.

5) İçerik Sayfalarının Düzenlenmesi

E-ticaret portalınızın kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde çalışması gerekiyor. Bu amaçla kullanıcılara resmi prosedürleri doğru bir biçimde yansıtmalısınız. Genel itibariyle sitenizin en alt kısmında (footer’da) yer alan bilgileri ürün ve çalışma şartlarınıza göre gözden geçirebilirsiniz. İptal – iade şartları ve garanti prosedürleri gibi bilgileri ilgili sayfalara giderek düzenle butonundan değiştirebilirsiniz. Bu alanla tümüyle sizin inisiyatifinizde olup kanun ve yönetmeliklerde geçen bilgilerle uyumlu olup olmaması sizin sorumluluğunuzda bulunuyor.

6) E-Ticaret Portalınızın Gözden Geçirilmesi

Bu aşamaya gelmeden herhangi bir tasarımsal değişiklik yapmamanızı öneririz. (Banner, poster, slider v.b. hariç) İlk 5 maddeyi uyguladıktan sonra ortaya çıkacak gereksinim, hata veya ihtiyaçları görebilirsiniz. Oluşabilecek hatalara karşı tasarim@proticaet.org adresinden destek alabilirsiniz. Bir sorununuz olsun veya olmasın, bu aşamada bizimle iletişim kurarsanız sayfanızda web tasarım kriterleriyle uyumsuz bir durum olup olmadığını gözden geçirir ve gerekli değişiklikleri yapabiliriz.

Eklediğiniz verilere göre sayfanızın kısmi şekilde özelleştirilmesi gerekebilir. Örneğin ürün resimleri ve ürün isimleri satırda bulunan ürün sayısına göre çok küçük kalıyorsa, 1 satırda bulunan ürün sayınızı artırabilir, gerekli tasarımsal değişiklikleri uygulayabiliriz. Bu küçük yapılandırmalardan ek bir servis bedeli almıyoruz.

Temel gereksinimler dışında ihtiyacınız olan bir takım  değişiklikler varsa bunları maddeler halinde tarafımıza iletebilirsiniz. Uygulanabilirlik, süre ve servis bedeli konusunda en kısa sürede size dönüş sağlayarak bu değişiklikleri yapabiliriz. Fakat bu değişikliklerden önce sitenizin makul bir süre boyunca son kullanıcı tarafından deneyimlenmesini beklemeniz daha doğru olacaktır. Böylelikle kullanıcılardan aldığınız geri dönüşlerle gereksinimlerinizi daha açık bir biçimde görebileceksiniz.

7) Sitenizin Google Servislerine Kayıt Edilmesi

Artık siteniz müşterileriniz için yeterli seviyede. Kategori ve ürün isimleriyle birlikte oluşan link yapısıyla arama motorlarına kayıt olmanızın zamanı geldi. Eğer ürün ve kategori isimlerinde değişiklik yapacaksanız önce bu değişiklikleri uygulamalısınız.  Kısa vadede herhangi bir değişiklik ön görmüyorsanız artık google servislerine kayıt olabilirsiniz.

Öncelikle google web yönetici araçlarına hesabınızla giriş yapıp mülk ayarlarından sitenizi eklemelisiniz. Google’ın verdiği doğrulama kodu veya doğrulama HTML dosyasını FTP adresinize ekledikten sonra site haritanızı oluşturmalısınız. Bunun için E-ticaret yönetimi >  Site Ayarları > Arama Motoru Optimizasyonu alanına geçiniz. “Arama motorunun değişiklikleri hemen kaydetmesini istiyorsanız tıklayın… yazan kısımdaki bağlantıyı takip ederek site haritası linkine ulaşabilirsiniz. Site haritanız alanadiniz.com/sitemapseo.aspx şeklinde oluşacak ve google’a ping gönderilecektir. Site haritanızı web yönetici araçlarından Tarama > Site haritaları bölümüne gelerek google dizinine gönderebilirsiniz. Eklediğiniz içerik google’ın inisiyatifindeki prosedürleri takip ederek zaman içinde dizine eklenecektir.

Ardından Analytics hesabınızı oluşturmalısınız. Google tarafından size sunulan Analytics Kodu’nu, e-ticaret yönetimi > e-ticaret yönetimi ayarları alanında, Google sekmesinde ilgili alana yazmanız yeterli.

8) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İlk 7 maddeyi takip eden hiyerarşi içinde içeriğinizi genel olarak yapılandırmış oldunuz. Stabil haldeki içeriğinizi arama motorlarının doğru ve kullanıcılar tarafından bulunabilir olması için SEO yapılandırmanızı dikkatle yapmanız gerekiyor. Proticaret; her marka, kategori, sayfa, ürün için ayrı ayrı SEO alanları girmenize olanak tanır. Eğer ürünleriniz için SEO bilgileri girmezseniz sistem sizin için otomatik olarak ürün bilgilerini belli bir düzen ile parçalar halinde meta alanlarına ekleyecektir. Fakat daha doğru bir içerik için elle yapılandırmanızı öneriyoruz.

 

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap