Bilgi Bankası

E-Ticaret İçin Hangi Ödeme Seçenekleri Gereklidir?

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret sitenizin her daim popüler olmasını, müşterilerin en çok tercih ettiği alışveriş siteleri listesinde ilk sıralarda bulunmayı diliyorsanız; dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de farklı ödeme seçeneklerine yer vermek olmalı! E-ticaret sitenizde kredi kartı ile alışverişin yanı sıra, kapıda ödeme, Paypall, havale/EFT, Ibank gibi çeşitli alternatifler bulundurarak, müşteri sayınızı arttırabilir ve satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Peki, her e-ticaret sitesinde bulunması gereken olmazsa olmaz e-ticaret ödeme seçenekleri hangileridir?

·         Kredi kartı ile ödeme

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısının oldukça az olduğunu farz edersek; e-ticaret sitenize mutlaka kredi kartı ile ödeme seçeneği eklemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle kredi kartına taksit imkanından yararlanmak isteyen müşterilerin tercih ettiği bu ödeme yöntemi; müşteri tarafından yapılan ödemenin de saniyeler içerisinde banka hesabınıza ulaşmanızı sağlıyor. Yani hem müşterilerinizi tatmin etmiş oluyor hem de ödemeyi anında banka hesabınızda görmüş oluyorsunuz.

·         Havale/EFT

Kredi kartı bilgilerini internet ortamında paylaşmak istemeyen müşteriler tarafından başvurulan bu yöntem; e-ticaret sitenizde mutlaka bulunması gereken bir diğer ödeme seçeneği. Bankalar arası para transferi anlamına gelen havale/eft yöntemi sayesinde  ‘güvenilirlik’ sıkıntısı yaşayan müşterilerinizi kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

·         Paypall

Kredi kartı ya da banka hesabı bulunmayan müşterilerin kurtarıcısı olan bu yöntem; güvenli alışverişe önem veren müşterilerin de gözde online ödeme yöntemlerinden biri! Paypall dışında Ipara, Mobilexpress vb. alternatif online ödeme yöntemleri ile de yepyeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

·         Kapıda Ödeme

Çoğu alışveriş sitesinde rastlanmayan bu yöntem; müşteriler tarafından yoğun rağbet görse de bazı durumlarda e-ticaret sitelerinin zarara uğramasına neden olabiliyor. Özellikle kargo teslimi esnasında müşterinin ürünü almaktan vazgeçmesi; e-ticaret sitelerinin en çok karşılaştığı sorunlar arasında bulunuyor.

Ancak; kredi kartı kullanmayan, Paypall, havale/EFT vb. yöntemlerden bihaber olan müşterilerinize seslenmek istiyorsanız; kapıda ödeme seçeneğini sitenizde bulundurmaktan başka bir çareniz olmadığının da altını çizmek istiyoruz.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

Yorum Yap