İpuçları

E-Posta Pazarlamasının Altın Kuralları

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Dijital pazarlamanın vazgeçilmez silahlarından olan e-posta pazarlaması “eposta göndermek” gibi görünse de arka planda işler biraz daha farklı yürüyor. Başarılı bir e-posta pazarlaması için aşağıdaki altın kurallara mutlaka uyun.

1- Amacınızı belirleyin

Bültenimize kayıt olan insanlara e-posta göndermeden önce amacımızı net olarak ortaya koyun. E-posta kampanyasının amacı nedir, ne olursa kampanya başarılı sayılır kurgulayın.

2- E-Posta İçeriğini Abartmayın!

İnsanlar e-posta okumayı sevmezler, bir de içerik uzun ve reklamdan öteye geçmiyorsa direkt çöp kutusuna taşırlar. Bu yüzden e-posta içeriklerinde olabildiğince sade bir dil kullanın ve yararlı olmaya çalışın. Yararlı olmak bana göre gerçek bir kampanya iken, başkalarına göre bilgilendirme olabilir.

3- Asla spam yapmayın!

Siteniz birden fazla alanda faaliyet gösteriyorsa her alan için farklı e-posta listeleri oluşturun. Bunu yapmanın en kolay yolu bülteninize kayıt olan kişilere sitenizdeki hangi kategorilerle ilgilendiğini sormaktır. Böylece ürünlerinizle ilgili doğrudan hedef kitleye ulaşmış olacaksınız. Ayrıca e-posta listelerini bölümlendirmeniz e-posta gönderimlerinizde abonelikten ayrılma oranını da düşürecektir.

4- Gönderen İsmine dikkat edin

Çok büyük markalar bile bazen gönderen ismini atlayabiliyor, fakat gönderen ismi mail içeriğini görüntülemeyen kişiler için markanızı ön plana çıkaran tek alandır. Gönderen isminde eposta değil, marka/servis/departman ismi olmalıdır. Örnek: “Proticaret Destek”

5- Sosyal Ağ Sayfalarınızı Paylaşın

E-Posta içeriklerinde mutlaka sosyal ağ sayfalarınıza yer verin. Böylece her email gönderiminizde sosyal ağ sayfalarınızın da reklamını yapmış olursunuz.

6- Web versiyonu kullanın

E-Posta iletinizi düzgün görüntüleyemeyen kullanıcılar için mutlaka e-postayı web tarayıcılarında açmaları için bağlantı verin.

7- Test Edin!

E-Postanızı hazırladıktan sonra mutlaka farklı tarayıcılarda, çözünürlüklerde ve mail servislerinde test edin. Her ortamda aynı çalışmayan eposta iletisi size yarardan çok zarar verecektir.

Sedat Deniz

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap