E-Ticaret Haberleri

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından biri de müşterilerinizin dikkatini çekebilecek nitelikte bir e-bülten/e-posta

hazırlamaktan geçiyor! Özensizce ve bilinçsizce hazırladığınız bir e-posta ile müşteri kazanayım derken; kaybedebilir; satış oranlarınızda ani düşüşler ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Geri dönüşüm oranı yüksek, müşterilerinizi sitenize yönlendiren bir e-posta hazırlarken; aşağıdaki noktaları kesinlikle göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

İşte, e-posta pazarlamasında dikkat etmeniz gereken noktalar:

·         Segmentasyona önem verin!

Müşterinize özel olarak hazırladığınız bir e-posta ile standart bir e-postaya nazaran daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu noktada müşteri davranışlarına yönelik bir analizde bulunmanız ilk önceliğiniz olmalı. Örneğin; müşteriniz daha önce siteniz üzerinden birden çok takı satın aldıysa, yani takılara ilgi duyan bir bayansa ona en son takı modellerinin yer aldığı bir e-bülten yollayabilirsiniz.

·         İzinsiz e-Posta Gönderiminden Kaçının!

Müşterinizin izni olmadan ona e-posta göndermeniz; e-postanızın spam niteliğinde değerlendirilmesine neden olabileceğinden, izinsiz e-posta gönderiminden de kesinlikle kaçınmanız gerekiyor.

·         Konu ile ilgisi olmayan içeriklerden uzak durun!

Spam şikayet riski ile karşılaşmak istemiyorsanız; e-postanızda konu ile ilgisi bulunmayan içeriklere de yer vermemelisiniz.

·         Sadece görsel içeren e-postalar göndermeyin!

Sadece görsel içeren, görsel hakkında müşteriyi hiçbir şekilde bilgilendirmeyen e-postalar; maalesef ki ilk silinen e-postalar listesinde bulunuyor.

·         Müşterilerinizi arka arkaya, çok sayıda e-postaya boğmayın!

Yeni çıkan ürünlerinizi müşterilerinizle paylaşma konusunda sabırsız olabilirsiniz; lakin müşterilerinize kısa aralıklarla e-posta göndermeniz; bu durumdan sıkılmalarına ve sizi kara listeye dahil etmelerine neden olabilir.

·         E-postanızın mobil cihazlar ile uyumlu olduğuna emin olun!

Çoğumuzun e-postalarımızı gün içerisinde akıllı telefonumuz üzerinden kontrol ettiğimizi farz edersek; müşterilerinize mobil uyumlu e-posta göndermeniz, yolladığınız içeriğin okunma ve tıklanma olasılığını yükseltmeniz anlamına geliyor.

Yazar hakkında

Proticaret

Promist A.Ş ; Bilgi iletişiminin çağdaş, yüksek teknolojilerle bilişim gerçeğini otomasyona geçirecek ETicaret yazılım programlarının arge,üretim,pazarlama ve satışını gerçekleştiren ve kurumların etkin ve yetkin bir biçimde internet web portallarının kullanımlarını sağlamak için kurulmuş bir kurumdur.

7 Yorumlar

Yorum Yap