Bilgi Bankası

E-POSTA PAZARLAMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tarafından yazılmıştır Proticaret

E-POSTA PAZARLAMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüz teknolojisi ve onun nimetlerinden yaralanarak satış yapan, para kazanan firmaların ve şirketlerin en büyük gayesi en ucuz ve geri dönüşü en yüksek olan pazarlama şeklini kullanmaktır. Çağımız imkanları dahilinde en ucuz ve en çabuk geri dönüşü olan pazarlama şeklinin ise e-posta gönderimi olduğunu artık hepimiz kabul etmiş bulunmaktayız. Fakat bu konuda ne kadar donanımlısınız, dikkat etmeniz gereken altın kurallar nelerdir, satışlarınızı arttırabilmek adına e-posta pazarlamasını nasıl yönetmeniz gerektiğinizi hiç düşündünüz mü?

Amatörce yapılan her iş gibi e-posta pazarlaması da gereken özen gösterilmediği takdirde başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bunun neticesinde de hem size hem firmanıza telafisi olmayan ciddi zararlar vermesi kaçınılmaz olacaktır. Bizler sizi e-posta pazarlamasında başarıya götürecek bazı temel metotlardan bahsederek, bu alandaki bilgi açığının kapanmasında da faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz.

İzinsiz E-posta Göndermek ve Sakıncaları

E-posta pazarlaması yapmanız için en dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi hak konusudur. Örnek vermek gerekirse bir kişi müşteriniz olup size e-posta adresini bırakmış olsa bile bu durum size e-posta pazarlaması yapma hakkı tanımaz. Elinizde mevcut olan e-posta adreslerinden gönderim yapabilmek için muhakkak gerekli izinleri almanız gerekmektedir. Unutmayınız ki üçüncü kişilerin e-posta adreslerini izinsiz gönderim yapmak, SPAM oluşturmanıza neden olacaktır.

Gönderiler Uygunsuz ve Alakasız Olmamalı

İçeriklerinizi iyi yönetmek sizi bu alanda başarıya götürecek olan yegane etkendir. Yanlış, konuyla alakalı olmayan ve sırf yapılmış olsun diye yapılan baştan savma gönderiler üye kaybına sebebiyet verecektir. Spam şikayetleri ise kaçınılmaz olacaktır.

Zamanlamaya Dikkat Edin

Üyelerinizin dikkatini çekme bu işin olmaz ise olmazı. Pazarlama kelime anlamı itibariyle zaten dikkat çekmek anlamı taşımaktadır. Hal böyle olunca sizler de üyeleriniz için dikkat etmeniz gereken bazı konuları gözden geçirmeniz gerekiyor. Mesela üyeleriniz gün içinde en çok ne zaman aktif oluyor? Haftanın hangi günleri daha çok geri dönüş almaktasınız? Bu kriterleri iyi tespit edip kampanyalarınızı ona göre düzenlemenizde fayda var. Eğer nokta atışı yapıp, boşa kürek çekmek istemiyorsanız bu maddeye dikkat etmenizi öneririz.

E-posta Gönderileri İle Üyelerinizi Bunaltmayın

Üyelerinizi sıkmadan ve onların dikkatini her daim cezb edebilecek şekilde e-postalar göndermeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda gönderdiğiniz e-postalarda tekdüzelik algısı yaratmamaya da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde üyeleriniz, gelen kutularını gereksiz yere doldurduğunu düşündüğü e-postalarınızı faydalı olsa bile okumadan silme yoluna gidecektir. Bu da üye kaybı konusunda kötü senaryolar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap