Bilgi Bankası

Alışveriş sitelerinde güveni oluşturan unsurlar

Tarafından yazılmıştır Proticaret

Alışveriş sitelerinde güveni oluşturan unsurlar

Bir alışveriş sitesine sahipseniz, kullanıcılar internet sitesine girdiğinde güven duygusunu hissettirmeniz sektördeki en önemli faktörlerden bir tanesidir. E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan çoğu kullanıcı kredi kartı ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Tabii, günümüzde bu tarz sektörler üzerinden insanların çok fazla dolandırılması güven sağlama konusunda alışveriş sitesi sahiplerini zor duruma düşürmektedir.

Bu nedenle, tüketiciler online alışveriş yaparken genellikle tanınan ve bilinen markalar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Güven duygusunu kullanıcılarınıza hissettirmek zor gibi gözükse de internet siteniz üzerinde yapacağınız basit değişiklikler bu zorluğun önüne geçecektir. Peki, kullanıcılara kendilerini nasıl güvende olduğunu hissettirebilirsiniz?

  • Arama motorlarına önem verin

İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler satın almak istedikleri ürünleri öncelik olarak arama motorları üzerinde araştırıyorlar. Aslında bu konunun herkes farkında, peki hata nerede? Çoğu alışveriş sitesi sahibi, arama motorları çalışmalarının sonuç vermeyeceğine inanarak farklı kanallara yönelmektedir. Arama motorlarında internet siteniz ile kendinize özel olarak oluşturabileceğiniz SEO stratejileri ile üst sıralarda gözükmek aslında çokta zor değil.

Yapmanız gereken, sitenizin doğal olmasını sağlamaktır. Bu işten para kazanmak istiyorsanız internet sitesini iyi bir şekilde beslemelisiniz. Örnek olarak; evcil hayvan sahibi olduğunuzda aşıları, bakımları ve gerekli ihtiyaçlarını karşılıyorsanız aynı şekilde internet siteniz için ihtiyacı olan besinleri karşılamanız gerekiyor. Doğru bir şekilde beslenmemiş, sağlığı bozuk bir internet sitesi maalesef ki arama sonuçlarında yer almayacaktır.

  • Kullandığınız görsel ve içeriklerinizle dikkat çekin

Güven konusunda neredeyse sizi en fazla etkileyecek konulardan bir tanesi de görsel ve içeriğinizin kalitesidir. Kullanıcılarınız için kurumsallığı, şık bir tasarımı ve tüm metinlerinizi dikkat çekici sunarsanız ziyaretçilerinizi fazlasıyla etkileyeceksiniz.

Unutmayın, müşterilerinize kolaylığı ve kaliteyi sunmanız onlar için en önemli unsurdur. Örneğin, müşterileriniz ürün sayfası içerisinde ürün fotoğrafına bakmak istediğinde detaylarıyla görmek isteyecektir. Bu yüzden büyüteç özelliği ekleyebilirsiniz. Bu gibi işlemler ufak gibi gözükse de aslında kullanıcıları etkileyecek uygulamalardandır.

Bizim size önerimiz: Yapacağınız her işlemi müşterinin (alıcı) gözüyle yaparsanız, doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • İnternet sitenizin neden güvenli olduğunu kullanıcılara anlatın

İnternet sitenizin alt yapısıyla ve güvenliği ile ilgili açıklayıcı sayfa oluşturabilirsiniz. Birçok müşteri bu tarz sayfaları incelemektedir. Oluşturacağınız bu sayfayı tüm müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği ve görebileceği bir kısma yerleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  • Hakkımızda bölümü ve iletişim numaralarını unutmayın

Artık tüketiciler bilinçli, alışveriş yapmadan önce bu hizmetin kim tarafından sunulduğunu öğrenmek isteyebilir. Bu tarz sayfaların kullanıcılar tarafından ciddi anlamda ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda güven sağlamanız için internet sitenizde hakkımızda bölümünü mutlaka oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Sadece hakkımızda sayfası değil, müşterileriniz size hızlı bir şekilde ulaşmak isteyecektir. Bu yüzden detaylı bir şekilde iletişim adreslerinizin var olduğu sayfa oluşturmanız sonucunda güvenilir bir firma imajı sergileyebilirsiniz.

  • Peki ya siz, sitenizin alt yapısına güveniyor musunuz?

Tüm bu işlemleri yapabilmek için öncelik olarak sizin e-ticaret sitenizin alt yapınıza güveniyor olmanız en önemli husus olduğunu söylemeye gerek bile yok. Alt yapınız güvenli ve günümüz alt yapısına ne kadar uygun olursa siz bu ürünleri gönül rahatlığı ile hedef kitlenize sunabileceksiniz ve müşterileriniz güvenli ve memnuniyet içinde alışverişlerini tamamlayacaklardır.

Proticaret, sizin ve müşterileriniz için tüm bu konuları iyi bir şekilde kavramış ve tüm sistem alt yapılarını bu yönde geliştirmektedir. Ücretsiz olarak denemek istemez misiniz?

Yazar hakkında

Proticaret

2 Yorumlar

Yorum Yap