Bilgi Bankası

2017 yılında mobil ticaret yenilikleri

Tarafından yazılmıştır Proticaret

2017 yılında mobil ticaret yenilikleri

Yapılan son araştırmalara göre dünyada internet kullanıcıların neredeyse %80’i akıllı telefon kullanmaktadır. Mobil cihazların kullanımı artması ile birlikte telefon üzerinde e-posta açma %180 oranında yükselmiştir. Ayrıca kullanıcılara gönderilen ve mobil uyumlu olmayan e-postaların yaklaşık %70’i hiç okunmadan silinmektedir. Akıllı telefon kullanıcılarının zamanı %85’ten fazlası uygulamalar da geçiyor ve kalan %15 kısımsa internet sitelerini ziyaret ederek geçiriliyor.

Durum böyle olunca, e-ticaret firmalarının bu konularda yenilikleri durmadan devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara göre yapılan karşılaştırmalara göre mobil ticaretin her geçen gün daha da büyüyeceği açık ve net görülmektedir. Tabi sektörde sürekli yenilikler ve gelişmeler gösterilirken e-ticaret firmaları bu konuları yakından takip etmeli ve kendileri için uygulamaları gerekiyor.

  • Canlı yayınlar ile pazarlama artacak

Birçok sosyal medya platformunda canlı video içerikleri bu yıl ve gelecek yıllarda pazarlama konusunda oldukça önemli rol oynayacak. Firmalar bu canlı yayın etkinliklerini doğru bir şekilde kullanarak dijital pazarlama da etkisini daha fazla hissettireceği de şimdiden belli oluyor.

  • Mobil uygulama

Yapılan araştırmalarda mobil uyumlu sitelerin uygulamalara göre daha çok ziyaret aldığı gözükse de, mobil uygulamalarda başarılı sonuçlar elde edilen satış oranları da büyük fark yaratmaktadır. Bu yüzden ileriki dönemlerde mobil uygulamaların e-ticaret siteleri için önemli bir faktör haline geleceği ön görülüyor. Aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden müşterilere oluşturulan kampanya ve indirimler kullanıcılar tarafından çok daha fazla dikkat çekmektedir.

  • Analiz verileri değerli bir hal alıyor

Mobil cihazların kullanılması e-ticaret firmaları için birçok konuda avantaj sağlıyor. İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcılar için hangi aramaların yaptıklarını, neye ihtiyaç duyduklarını ve markadan beklentilerini analiz eden birçok yazılım ve uygulamalar e-ticaret firmalarının tüketicilerini daha iyi anlamasını ve aynı zamanda pazarlama konusunda iyileştirme yapmalarını sağlıyor. Bu duruma bakıldığında kişisel cihazlardan edinen analizler sonucunda markalar yaptıkları yatırım ve değişiklikleri daha yatırıma açık konuma getirecek ve daha güvenle yapabilecek.

  • Video içeriklerin etkisi gittikçe artacak

Yapılan son araştırma verilene göre, markaların barındırdığı video içerikler kullanıcıların alışveriş kararlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden günümüzde birçok marka video içerik konusunda yatırımlarını arttırmaktadır. Aynı zamanda e-ticaret sitelerinde arama motorları optimizasyon sürecinde en etkili yöntemlerden biri haline gelen video içerikler, ziyaretçinin sitede kalma süresini olumlu yönde etkilemektedir.

Yazar hakkında

Proticaret

Yorum Yap